Dziki zawładnęły wsią. Mieszkańcy załamani stratami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-07-2021,8:00 Aktualizacja: 24-07-2021,21:05
A A A

Podchodzą pod płoty, wyjadają i niszczą uprawy i nic nie można im zrobić - mieszkańcy Rogowic w gminie Mniów (woj. świętokrzyskie) skarżą się na duże stado dzików, plądrujące ich wioskę.

Z tymi zwierzętami borykają się zresztą nie od dziś, ale problem ostatnio narósł. Dziki niszczą uprawy, a w poszukiwaniu pożywienia podchodzą pod płoty zagród, stwarzając niebezpieczeństwo dla mieszkańców. Ci nie mogą ich niczym odstraszyć, nie pomaga nawet huk z petard.

asf, dziki, szkody łowieckie, strategia ograniczania populacji dzików, odstrzał dzików, przypadki asf, ogniska asf

Apelują o strategię ograniczania populacji dzików w Polsce

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF informuje o tym, że kluczowym elementem walki z ASF, oprócz bioasekuracji stad trzody chlewnej i zbierania truchła dzików, jest zdecydowana redukcja populacji tych zwierząt w Polsce. "Naukowe...

Jedna z mieszkanek w rozmowie z opisującym sytuację świętokrzyskim "Echem Dnia" nie ukrywa załamania bezradnością. Osobniki splądrowały już część jej ziemniaków oraz zboża.

- Nie mam już siły. Co noc pilnuję, strzelam petardami, ale nie jestem w stanie być na polu cały czas. Co z tego, że koło łowieckie da 200 złotych odszkodowania za zniszczone ziemniaki. Ja nie chcę ich pieniędzy, tylko chcę mieć swoje ekologiczne ziemniaki - wyjaśnia zdenerwowana kobieta. Podkreśla też oburzenie bezczynnością myśliwych, którzy w jej ocenie powinni odstrzelić przynajmniej część dzików.

- Ileż można pilnować zwierzyny? Jak to jest, że dziki zawładnęły wsią... Poszkodowanych ludzi jest mnóstwo, a znikąd nie mamy pomocy – dodaje inna mieszkanka Rogowic.
 
A kolejne w rozmowie z dziennikiem też załamują ręce. - W tym roku to chyba nie zbierzemy żadnych plonów. Co z tego, że ogrodziliśmy pola, jak dziki i tak bez problemu rozdzierają siatki - wytykają gospodynie.

asf, dziki, odstrzał dzików, KZP-PTCH POLPIG, wirus asf, hodowcy trzody chlewnej, trzoda chlewna, ognisko asf

Dziki będą znakowane i wypuszczane poza miasto?

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG informuje, że do tzw. Zielonego Budżetu Obywatelskiego w Poznaniu wpłynął kontrowersyjny dla hodowców świń projekt. Projekt zakłada tworzenie systemu śledzenia tras...

Gmina twierdzi, że zna problem i 21 lipca wysłała pismo do koła łowieckiego, żeby rozpoczęło odstrzał dzików. Koło nie ma sobie tymczasem nic do zarzucenia.

- Jeżeli chodzi o realizację planu, to w ubiegłym sezonie mieliśmy odstrzelić 43 dziki, a odstrzeliliśmy 72. W tym sezonie, który rozpoczął się 1 kwietnia, w planie mamy odstrzał 53 zwierząt, a już odstrzeliliśmy 17 - wyliczył Tomasz Pasierbek, łowczy Koła Łowieckiego Cietrzew.

Jak zaznaczył, nikt nie narzuca rolnikom wysokości odszkodowania, zawsze odbywa się to na zasadzie ugody z kołem. - Ludzie muszą zrozumieć, że wszyscy pracujemy i nie jesteśmy w stanie chodzić codziennie po nocach i pilnować dzików. Oprócz Rogowic, odpowiadamy za prawie 7 tysięcy hektarów położonych w innych wsiach - przekazuje łowczy.
 

źródło: "Echo Dnia"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj