Dom na wsi marzeniem Polaków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-04-2017,11:00 Aktualizacja: 10-04-2017,13:46
A A A
Polacy najczęściej decydują się na budowę domu, ponieważ marzyli o jego posiadaniu. W ubiegłym roku najwięcej inwestycji powstało na wsiach i w województwach mazowieckim oraz wielkopolskim - wynika z raportu Oferteo.pl 
 
- W ubiegłym roku większą popularnością cieszyły się działki najmniejsze, o powierzchni do pięciu arów, co dziesiąty ankietowany właśnie na takim terenie chciał się budować - wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Artur Szeremeta z serwisu Oferteo.pl

wieś, rolnictwo, Polska wieś 2016. Raport o stanie wsi,

Polska wieś ma coraz mniej wspólnego z rolnictwem

Liczba ludności na obszarach wiejskich wzrasta, ale jednocześnie wieś jest coraz mniej rolnicza. Poza tym produktywność pracy w naszym rolnictwie wynosi zaledwie ok. 30 proc. przeciętnego poziomu unijnego. Między innymi takie niepokojące wnioski...
- Najpopularniejszym metrażem domu był taki w przedziale 100-200 mkw. Bardzo rzadko decydowano się na powierzchnię mniejszą niż 100 bądź większą niż 200 mkw. To trend, który utrzymuje się w naszym badaniu już od kilku lat - dodaje ekspert.
 
Ankietowani przez Oferteo.pl najczęściej decydowali się na budowę domu o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 200 mkw. Najpopularniejszym metrażem był przedział między 151 i 200 mkw. (26 proc.). Najczęściej wybierana była budowa domu na wsi (57 proc.) oraz w miastach  do 50 tys. mieszkańców (13 proc.).
 
Zgodnie z wynikami ankiety najczęściej wskazywaną motywacją do podjęcia decyzji o takiej inwestycji było, podobnie jak w ubiegłym roku, spełnienie marzeń (24 proc.). Tylko 18 proc.  osób stwierdziło, że budowa własnego domu okazała się bardziej opłacalna niż kupno mieszkania, a 16 proc. kierowało się koniecznością powiększenia powierzchni użytkowej.

- Do tematu budowy domu jednorodzinnego Polacy podchodzą konserwatywnie. Do realizacji takiej inwestycji najchętniej używają sprawdzonych, tradycyjnych technologii - podkreśla Szeremeta.
 
[WIDEO] Mówi Artur Szeremeta, Oferteo.pl

wakacje, wieś, odpoczynek na wsi, MRiRW, Odpoczywaj na wsi, Rafał Romanowski

Gdzie jechać na wakacje? Zamiast nad morze wybierz się na wieś

W kilku miastach Polski prowadzona jest kampania "Odpoczywaj na wsi". Jest to promocja wsi jako miejsca, gdzie turyści mogą poczuć atmosferę polskich tradycji kulturalnych i kulinarnych - powiedział PAP wiceminister rolnictwa Rafał...
Wśród ubiegłorocznych inwestycji dominowały budynki jednopiętrowe (65 proc.). Na dom parterowy zdecydowało się 28 proc. Prawie zawsze była to przy tym nieruchomość niepodpiwniczona (85 proc.).
 
- Najczęściej (40 proc.) montowane jest ogrzewanie gazowe. 30 proc. wskazało na ogrzewanie za pomocą kotła na paliwa stałe. Co warte podkreślenia, wzrasta popularność ogrzewania pozyskiwanego z alternatywnych źródeł. Pompy ciepła zamontowało 15 proc. badanych, a kolektory słoneczne 7 proc. - wymienia ekspert. 
 
Według raportu Oferteo.pl najczęściej na budowę domu w ubiegłym roku decydowali się Polacy przed 40 rokiem życia - w wieku 31-35 lat (29 proc.) oraz 26-30 lat i 36-40 lat (po 20 proc.). 
 
W porównaniu do poprzedniej edycji badania (za 2015 rok) spadła liczba osób, które zdecydowały się na budowę po czterdziestce. Dwa lata temu takich inwestorów było 38 proc., a w ubiegłych 12 miesiącach 29 proc.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement