Dobra pogoda na żniwa. Taki ma być prawie cały sierpień

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Sonia Otfinowska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
23-07-2020,8:05 Aktualizacja: 22-07-2020,13:33
A A A

Tegoroczny sierpień zapowiada się ciepły, mogą zdarzyć się nawet dni z temperaturą powyżej 30 stopni - poinformował PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Prognozowane opady deszczu mają być podobne, jednak jak w latach ubiegłych, wystąpią burze.

Z długoterminowej prognozy pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w południowej oraz zachodniej części Polski, a także w Wielkopolsce oraz punktowo w województwie kujawsko-pomorskim oraz warmińsko-mazurskim temperatury w sierpniu tego roku będą powyżej normy.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, Stanisław Kacperczyk, eksport zbóż, terminal zbożowy

Będzie nadwyżka zboża. Potrzebny port do wysyłki

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych (PZPRZ) pyta premiera Mateusza Morawieckiego, na jakim etapie jest realizacja zakupu terminala przeładunkowego w porcie morskim w Świnoujściu. Związek przypomina, że list intencyjny w tej sprawie...
Jak tłumaczył w rozmowie z PAP rzecznik Instytutu Grzegorz Walijewski, oznacza to, że w tych rejonach temperatury będą wyższe niż bywały normalnie w latach od 1981 r. do 2010 r. - Niewykluczone, że będą też dni upalne z temperaturami przekraczającymi 30 stopni Celsjusza - dodał Walijewski.

Temperatur na poziomie dotychczasowej średniej należy spodziewać się we wschodniej części kraju, na Mazowszu oraz częściowo w województwach zachodniopomorskim oraz pomorskim.

Z prognozy Instytutu wynika też, że suma opadów przekraczająca normę, spodziewana jest przeważnie na Podlasiu oraz na Warmii i Mazurach, a także miejscami na Lubelszczyźnie, Śląsku i w zachodniej Małopolsce.

Opady "poniżej normy" prognozowane są głównie na Kielecczyźnie, Podkarpaciu i w Tatrach oraz miejscami na Mazowszu i Ziemi Lubuskiej. W pozostałej części kraju opady wyniosą mniej więcej tyle, ile ich dotychczasowa uśredniona wartość.

Z przewidywań wynika więc, że na południu kraju w sierpniu prawdopodobnie będzie dość gorąco i raczej sucho, w centrum - równie ciepło, ale z umiarkowanymi opadami, natomiast na północnym wschodzie należy spodziewać się umiarkowanych temperatur oraz wyższych opadów.

- Niestety potwierdza się to, o czym mówiliśmy od dłuższego czasu, czyli że opady będą burzowe - powiedział Walijewski.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement