Długi wobec KOWR i ARiMR idą w miliardy złotych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-01-2019,10:45 Aktualizacja: 17-01-2019,12:00
A A A

Posłowie z sejmowej komisji rolnictwa wysłuchali informacji na temat windykacji, należności i zwrotów dotacji w ARiMR i KOWR. Zaległości wobec instytucji sięgają miliardów złotych.

Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa wyjaśniał, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa prowadzi windykacje z tytułów: rozdysponowania nieruchomości rolnych z zasobu Skarbu Państwa, bezumownego użytkowania takich nieruchomości oraz z tytułu wieczystego użytkowania nieruchomości.

dochody rolników, susza rolnicza, produkcja rolna, koniunktura w rolnictwie, Maciej Piskorski

Tylko co trzeci gospodarz zarobił. To nie był dobry rok dla rolnictwa

Zdaniem blisko połowy polskich rolników, miniony rok był gorszy od 2017 pod względem warunków produkcji. Gospodarze narzekają na niższe plony i wysokie koszty prowadzenia działalności. W 2018 roku udało się zarobić raptem 29,9 proc....

Restrukturyzacja i windykacja należności prowadzone są przez oddziały terenowe ośrodka, z reguły na drodze postępowania cywilnego.

- KOWR prowadzi monitoring spłat należności z tytułu ponad 140 tys. umów, w tym ponad 60 tys. dzierżawy i ponad 25 tys. sprzedaży nieruchomości rolnych - informował polityk.

Zaległości na 30 października 2018 r. z tytułu rozdysponowania mienia zasobu własności rolnej Skarbu Państwa wynoszą 1 miliard 769 mln zł, z tytułu bezumownego użytkowania państwowej ziemi - 283 mln 77 tys. zł, z tytułu użytkowania wieczystego gruntów - 330 mln 559 tys. zł (pomniejszone o spłacone niecałe 40 mln zł i umorzone ok 1,7 mln zł).

Odrębną kategorią należności windykowanych przez KOWR są te z tytułu mechanizmów krajowych: z tytułu pomocy do plantacji trwałych - 474 mln 592 tys. zł, monitorowania produkcji biogazu rolniczego - 8 mln 255 tys. zł, mechanizmu kar pieniężnych w ramach ustawy o biokomponentach i biopaliwach - 127 tys. zł, mechanizmów na rynku mleka i przetworów mleka - 6 mln 880 tys. zł, funduszy promocji (należność główna) - 2 mln 907 tys. zł, pozostałych tytułów w ramach interwencji rynkowej i skupu z dopłatą Agencji Rynku Rolnego, kar za brak eksportu, zrealizowanych poręczeń - 103 mln 199 tys. zł.

dochody gospodarstw rolnych, jakość życia na wsi, modernizacja obszarów wiejskich, gus

Dochody rolników rosną. Przynajmniej statystycznie

Największy wzrost przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę zanotowano w gospodarstwach domowych rolników. Tak wynika z dokumentu Głównego Urzędu Statystycznego "Sytuacja gospodarstw domowych w 2017 r. w świetle...

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dochodzi z kolei należności z tytułu płatności nienależnych lub nadmiernie pobranych na podstawie kodeksu cywilnego i ustawy o ARiMR. Od początku 2017 rok uprawnienia wierzyciela przysługują dyrektorom oddziałów regionalnych. W kwestiach windykacyjnych udział mają także biura powiatowe i centrala agencji oraz banki (w sprawach związanych z dotowanymi kredytami).

- Windykowane należności w ramach funduszy europejskich na koniec 2018 r. wynosiły 904 mln 829 tys. zł, z pomocy krajowej - 248 mln 250 tys. zł, dodatkowo z tytułu sankcji wieloletnich - 50 mln 87 tys. zł - wymieniał wiceminister Romanowski.

- Jak widać, dużo pieniędzy pozostaje nieodzyskanych. Jak ocenia pan tego powody i możliwości odzyskania środków? - pytał przewodniczący komisji, poseł Jarosław Sachajko.

Według wiceszefa resortu rolnictwa, na taki stan rzeczy miało wiele czynników, w tym niekorzystna koniunktura rynkowa i błędne założenia w biznesplanach, m.in. przy zakupie czy dzierżawie ziemi. - Są różne zachwiania w produkcji roślinnej i zwierzęcej, to ma duży wpływ na sytuację bieżącą producentów - tłumaczył Romanowski.

Jak podkreślał, trzeba pamiętać, że sporo tych należność pochodzi z dawnych czasów. Bieżące płatności np. z tytułu czynszów dzierżawnych są na dobrym poziomie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj