Dlaczego padła Preria? ANR i prokuratura wyjaśniają

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-03-2016,10:00 Aktualizacja: 19-03-2016,11:02
A A A
Wyjaśnienie okoliczności i przyczyn śmierci klaczy Preria w stadninie w Janowie Podlaskim (Lubelskie) zapowiedział Waldemar Humięcki, prezes Agencji Nieruchomości Rolnych. Sprawą zajmuje się też prokuratura. 
 
- Prowadzimy postępowanie wyjaśniające, czy i jakie czynniki mogły mieć na to wpływ. Podobno zdarza się to dosyć często u koni, niemniej jednak chcielibyśmy wyeliminować i mieć pewność, że wszystkiego dokonano z należytą starannością - powiedział Humięcki na konferencji prasowej w Janowie Podlaskim.

Stadnina Koni w Janowie Podlaskim, stadnna koni w Michałowie, agencja nieruchomości rolnych

Padła kolejna klacz z Janowa. Sprawą zajmuje się prokuratura

Prokuratura Okręgowa w Lublinie prowadzi postępowanie w sprawie padłej klaczy Prerii w stadninie w Janowie Podlaskim. Sprawa została dołączona do śledztwa dotyczącego niegospodarności poprzednich władz stadniny. - Zarządzona została sekcja zwłok,...
Postępowanie dotyczące padłej Prerii prowadzi Prokuratura Okręgowa w Lublinie. Sprawa została dołączona do śledztwa dotyczącego niegospodarności poprzednich władz stadniny. - Zarządzona została sekcja zwłok, która ma wykazać przyczyny śmierci klaczy. Sekcja będzie wykonana w Warszawie - poinformowała w piątek prok. Agnieszka Kępka z Prokuratury Okręgowej w Lublinie.
 
Wcześniej ANR poinformowała, że w wyniku nagłego zachorowania w czwartek padła klacz Preria, należąca do stadniny koni Halsdon Arabians (Wielka Brytania), która w ramach dzierżawy przebywała w Stadninie Koni w Janowie. "Pomimo natychmiastowej pomocy weterynaryjnej oraz niezwłocznego transportu do specjalistycznej kliniki, klaczy nie udało się uratować" - napisano w oświadczeniu Agencji.
 
W październiku 2015 r. w podobnych okolicznościach - przypomniała ANR - padła klacz Pianissima. W tej sprawie trwa postępowanie wyjaśniające, które zostało objęte specjalnym nadzorem Agencji.

Śmierć Pianissimy, której wartość ANR wyceniła na 3 mln euro, była jednym z powodów odwołania ze stanowiska długoletniego szefa stadniny Marka Treli. Dopuszczenie do śmierci klaczy było w ocenie ANR przejawem braku nadzoru weterynaryjnego.

Stadnina Koni w Janowie Podlaskim, stadnna koni w Michałowie, agencja nieruchomości rolnych

Odwołani prezesi stadnin: zarzuty ANR są bezzasadne

Zarzuty Agencji Nieruchomości Rolnych dotyczące m.in. braku zabezpieczenia interesów Polski w umowach dzierżawy koni oraz pobierania większej ilości zarodów od klaczy, niż było to w umowie, są bezzasadne - uważają odwołani prezesi...
Weterynarz ze stadniny w Janowie Ryszard Kucharczyk, powiedział, że Preria została przewieziona do szpitala dla koni na Służewcu w Warszawie, gdzie przeprowadzono operację. - Niestety, było już za późno. Śródoperacyjnie stwierdziliśmy rozległy skręt jelit cienkich. Wobec braku rokowań na wyzdrowienie, trzeba było konia uśpić - zaznaczył.
 
Dodał, że podobnie było w przypadku Pianissimy - u tej klaczy stwierdzono skręt okrężnicy. Kucharczyk zaznaczył, że były to schorzenia nagłe, postępujące bardzo szybko, w wyniku których następuje martwica jelit.
 
Klacz Preria pochodziła ze stadniny koni Halsdon Arabians, której właścicielką jest Shirley Watts (stała bywalczyni dorocznej aukcji koni arabskich - Pride of Poland - w Janowie Podlaskim), a Preria była kupiona niegdyś właśnie w Janowie.
 
- Została wydzierżawiona w grupie klaczy, aby Janów Podlaski dochował się od niej potomstwa. Była w Janowie od końca 2015 r." - powiedział Mateusz Leniewicz-Jaworski, członek zarządu stadniny. Nie ujawnił, jakie konsekwencje przewiduje umowa dzierżawy w przypadku śmierci konia. - To jest tajemnica handlowa - zaznaczył.
 
Na pytanie, czy za śmierć Prerii ktoś poniesie konsekwencje, tak jak były prezes Marek Trela, prezes ANR podkreślił, że oczekuje na wyniki postępowania prokuratorskiego, które jest prowadzone w sprawie, a śmierć konia jest tylko jednym z jego wątków. - My nie obarczamy nikogo odpowiedzialnością - zaznaczył Humięcki.
 
Prezesi stadnin koni arabskich: Marek Trela z Janowa Podlaskiego i Jerzy Białobok z Michałowa zostali zdymisjonowali 19 lutego przez prezesa ANR. Decyzja ta spotkała się z oburzeniem środowiska w kraju i za granicą, wiele krytycznych głosów padło ze strony polityków opozycji i mediów.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj