Decyzje dotyczące odstrzału zwierząt nie są wydawane z automatu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Grzegorz Bruszewski PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
06-07-2018,13:10 Aktualizacja: 06-07-2018,15:46
A A A

Decyzje dotyczące odstrzału zwierząt nie są wydawane z automatu. Zezwolenie jest wydawane po analizie, czy jest taka potrzeba - powiedział w czwartek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Jak podkreślił, zezwolenia wydawane są w drastycznych przypadkach.

Podczas spotkania ministra środowiska z wyborcami w Mławie, które odbyło się w minioną niedzielę Kowalczyk, radny powiatu mławskiego i leśnik Jacek Szlachta, jak podaje portal NaszaMlawa.pl, podziękował ministrowi za "odważną decyzję o zdjęciu okresu ochronnego polowań na dziki, co umożliwi obniżenie tej populacji".

łosie, polowanie na łosie, Moratorium na odstrzał łosi, ministesrtwo środowiska, andrzej konieczny

Łosi jest za dużo. Po 16 latach będzie można do nich strzelać

Od września do końca grudnia będzie można polować na łosie na Lubelszczyźnie, Podlasiu oraz Warmii i Mazurach. Z kolei w województwach kujawsko-pomorskim, mazowieckim oraz pomorskim strzelać do tych zwierząt będzie można jedynie na...
Zapytał przy tym, co z innymi zwierzętami "uciążliwymi dla obywateli: bobrami, łosiami". Zaznaczył, że poważny problem zaczyna pojawiać się m.in. również z wilkami.

Jak podaje portal, według ministra Kowalczyka "problem jest bardzo trudny". "Żyjemy w czasach nadmiernej wrażliwości w ochronie zwierząt, tak bardzo delikatnie powiem".

Przy okazji przypomniał, że jego poprzednik - Jan Szyszko, kiedy wydał zgodę na odstrzał łosi "musiał niemal na drugi dzień ją odwoływać".

"My prowadzimy taką zasadę - RDOS-ie (Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska) mają sugestię wręcz, żeby bardzo chętnie wyrażać zgody na odstrzały zwierząt chronionych gatunkowo, czyli łosie, żubry, bobry, żubry też tam szkody robią. Co do wilków, to te potrzeby nie są tak mocno zgłaszane, ale myślę, że też zajdzie za chwilę taka potrzeba" - mówił.

Bioasekuracja i odstrzał dzików - sposobem na walkę z ASF

Bioasekuracja w każdym gospodarstwie, odstrzał dzików oraz sprawny nadzór służb weterynaryjnych to sposób na powstrzymanie afrykańskiego pomoru świń - uważa minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jak zauważył minister w...
Jak dodał, "ochrony gatunkowej nie mamy zamiaru zdejmować, ponieważ będzie konflikt z Europą, lepiej robić to małymi krokami, a skutecznie, czyli wyrażając zgodę na każdy wniosek dotyczący redukcji tych chronionych gatunków zwierząt".

Henryk Kowalczyk został zapytany w czwartek przez dziennikarzy w Sejmie o komentarz do swoich słów, które były szeroko komentowane w mediach.

- Mówiąc, że przykładamy dużą uwagę do ochrony zwierząt czasami zapominamy o ochronie człowieka i to jest główny motyw mojej wypowiedzi - odpowiedział.

- Wskazałem też, jaka jest ewentualna droga w przypadku drastycznych zjawisk np. jeśli mówimy o wilkach, to jest wniosek o wyrażenie zgody na odstrzał. Również bobry, które robią olbrzymie szkody i też taka możliwość istnieje. To jest ta droga prawna, która jest praktykowana i to miałem na myśli - mówił.

[AUDIO] Zapis tego, co mówił minister środowiska na spotkaniu w Mławie | źródło: naszamlawa.pl

puszcza białowieska, wycinka puszczy białowieskiej, jan szyszko, ministerstwo środowiska, komisja europejska,trybunał ue

Kowalczyk: Polska uszanuje wyrok. Szyszko: Polski nie trzeba pouczać

Polska uszanuje ogłoszony wyrok w sprawie Puszczy Białowieskiej - oświadczył we wtorek Henryk Kowalczyk, minister środowiska. Jan Szyszko, były szef resortu uznał, że od Polski trzeba się uczyć, a nie Polskę pouczać. We wtorek Trybunał...
Kowalczyk zaprzeczył, że decyzję dot. odstrzału są wydawane "z automatu". - Są zezwolenie wydawane po analizie, czy jest taka potrzeba - powiedział.

Dopytywany, czy troszczy się o zwierzęta odpowiedział, że "zdecydowanie tak". - To świadczy o tym, że rośnie mocno populacja. Przez ostatnie ponad dwa lata np. populacja wilków wzrosła dwukrotnie, żubrów jest też w tej chwili ponad dwukrotnie więcej niż kilka lat temu, bobrów jest wielokrotnie więcej niż kilka lat temu" - mówił.

Dodał, że te zwierzęta są pod należytą ochroną, ale - jak dodał - "prawo dopuszcza taką możliwość, aby wystąpić z indywidualnym wnioskiem o redukcje".

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu