Cztery osoby oskarżone o wyłudzenie 3,7 mln zł dotacji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
31-12-2014,17:05 Aktualizacja: 16-01-2015,13:51
A A A

Właściciela i pracowników biura doradztwa rolniczego oskarżyła prokuratura w Ostrowie Wielkopolskim w sprawie wyłudzenia ponad 3,7 mln zł dotacji. Czterem osobom grozi do 10 lat więzienia.

Zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim Janusz Walczak poinformował PAP, że wśród oskarżonych jest 34-letni właściciel biura działającego na terenie powiatu krotoszyńskiego, oraz jego trzej pracownicy.

Do przestępstw miało dochodzić między lipcem 2011 a lipcem 2013 roku. Głównemu oskarżonemu zarzucono wykorzystanie poświadczających nieprawdę dokumentów.

Według prokuratury, mężczyzna miał składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dokumenty dotyczące wykonanych, częściowo refundowanych usług doradczych dla ponad 720 osób. Na podstawie tych dokumentów otrzymał za pośrednictwem ARiMR ponad 3,7 mln zł.

Jak wyjaśnił prokurator Walczak, mężczyzna organizował spotkania z rolnikami, którym oferował usługi doradcze dotyczące warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej, związanej z realizacją Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Zgodnie z zasadami, rolnik miał zapłacić za doradztwo 20 proc. wartości usługi, resztę biuro otrzymywało na podstawie dokumentów złożonych w biurach powiatowych ARiMR.

Według ustaleń prokuratury wielu rolników nie było zainteresowanych ofertą, lub nie dysponowało potrzebnymi pieniędzmi, mimo to mężczyzna wykazywał w dokumentach, że świadczył im swoje usługi.

"Oskarżonemu zarzucono, że wykorzystywał współprowadzoną przez siebie fundację w celu pozornego przekazania środków dla rolników korzystających z usług doradczych, a następnie stworzenia pozorów spełnienia przez nich warunku pokrycia części kosztów usług. W ten sposób wprowadził w błąd pracowników biur powiatowych ARiMR, oraz doprowadził do wydania decyzji o przyznaniu płatności, co stanowiło niekorzystne rozporządzenie mieniem" - podał prokurator.

Potwierdzenia wpłat oraz faktury VAT składane były m.in. w biurach powiatowych ARiMR w Krotoszynie, Jarocinie, Pleszewie, Kaliszu, Rawiczu, Lesznie, Gostyniu i Kościanie.

Pozostałym trzem oskarżonym, pracownikom biura doradczego, zarzucono sporządzenie nierzetelnych dokumentów dotyczących rzekomego uiszczenia opłat przez osoby korzystające z usług doradczych, co stanowiło pomocnictwo do wyłudzenia.

Oskarżeni nie przyznają się do winy. W trakcie prowadzonego wspólnie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym śledztwa przesłuchano w charakterze świadków ponad 800 osób korzystających z usług doradczych. Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu