Coraz więcej rolniczych blokad na drogach. Policja wyznacza objazdy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-01-2019,12:40 Aktualizacja: 28-01-2019,14:00
A A A

Protestujący rolnicy blokują od rana drogi w województwach łódzkim, podkarpackim, lubelskim, wielkopolskim, podlaskim, opolskim, kujawsko-pomorskim i mazowieckim. Policja wyznacza objazdy.  

Rano gospodarze zablokowali drogę krajową nr 19 na obwodnicy Radzynia Podlaskiego (Lubelskie). Policja wyznaczyła objazdy. - Droga jest zablokowana w miejscu skrzyżowaniu obwodnicy z ulicą Brzostówiecką - powiedział Piotr Mucha, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Radzyniu Podlaskim.

protesty rolników, blokady dróg krajowych, agrounia, michał Kołodziejczak, jan krzysztof ardanowski, produkcja żywności

Rolnicy protestują na rondzie i przejściu dla pieszych

Grupa rolników protestuje na drodze krajowej nr 12 na rondzie. Ruch jest znacznie utrudniony i nie wiadomo jak długo to potrwa. Zablokowana jest też jedna z głównych ulic Jarosławia na Podkarpaciu. Z powodu protestu rolników od...

Jak dodał, grupa około 80-100 rolników blokuje przejście dla pieszych.

Protestujący trzymają flagi i transparenty. Na drodze ustawiono też kilka ciągników z przyczepami.

Policja wyznaczyła objazdy - dla samochodów ciężarowych przez Łuków, a dla samochodów osobowych ulicami Radzynia Podlaskiego.

Mucha zaznaczył, że policjanci na miejscu kierują ruchem, pomagają rozładować korek, który się utworzył przed blokadą i skierować - zwłaszcza samochody ciążowe - na objazdy. Nie wiadomo, jak długo potrwa blokada.

Protesty rolników odbywają się również w około 20 miejscach na wielkopolskich drogach. Jak poinformowała Iwona Liszczyńska z tamtejszej policji, utrudnienia w ruchu kierowcy napotkają m.in. na drodze krajowej nr 11 w okolicach Kórnika, Środy Wielkopolskiej, Ostrowa Wielkopolskiego oraz w okolicach Chodzieży.

rolnicy, protest, demonstracja

AGROunia: w poniedziałek rozpocznie się "powstanie chłopskie"

Lider i założyciel AGROunii Michał Kołodziejczak zapowiedział, że w poniedziałek rozpocznie się "powstanie chłopskie w Polsce". - My mówimy agropowstanie - dodał. Działania mają objąć kilkadziesiąt miejsc w kraju, nie wykluczone są...

- Obecnie mamy wiemy o około 20 grupach protestujących - głównie na drogach krajowych. Nigdzie nie stwierdzamy zablokowania ruchu. Najczęściej jest to spowolnienie ruchu w związku z przemieszczającymi się kolumnami pojazdów rolniczych. Wiemy też, że w kilku miejscach rolnicy przechodzą po przejściach dla pieszych. Wszędzie tam są nasi funkcjonariusze i monitorują sytuację - powiedziała.

Z utrudnieniami w ruchu kierowcy muszą się też liczyć na drodze krajowej nr. 92 między Poznaniem a Pniewami oraz na drodze krajowej nr 5 między Kościanem a Śmiglem. Problemy występują też na drodze krajowej 25 w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego.

Około 200 osób z czarnymi transparentami i symboliczną trumną polskiego rolnictwa przeszło "Marszem Milczenia" blokując DK 11 między Kórnikiem a Środą Wielkopolską. - Blokada dróg to nasze L4 - podkreślali protestujący.

Utrudniania na drogach krajowych są również województwie kujawsko-pomorskim - na DK 5 w okolicach Żnina i DK 25 w okolicach Inowrocławia - poinformował Tomasz Okoński, rzecznik prasowy Oddziału GDDKiA w Bydgoszczy.

jan krzysztof ardanowski, ministerstwo rolnictwa, pomoc suszowa, wsparcie dla rolnictwa, spóldzielnie rolników

Minister nie boi się protestów. Ale tak nie rozwiązuje się problemów

Rolnicy na podstawie przewidywalnych mechanizmów rynkowych powinni planować produkcję. Potrzebna jest do tego wiedza i ścisła współpraca między administracją a rolnikami - uważa Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Polityk -...

Na "5" rolnicy podążają z Bożejewic przez Żnin do Jaroszewa w kolumnie, składającej się z 19 ciągników i ośmiu samochodów osobowych. Na "25" gospodarze jadą ciągnikami Jaksic w kierunku Inowrocławia.

- Utrudnienia nie są duże, uczestnicy protestu zachowują odległości między pojazdami, umożliwiające wyprzedzanie przez samochody - powiedział st. sierż. Michał Parzyszek z Komendy Miejskiej Policji w Inowrocławiu.

W związku z protestami rolników utrudnienia w ruchu występują również w w woj. opolskim występują. - Na DK 11 i 45 wyjechały kolumny pojazdów rolniczych, ruch jest spowolniony - powiedziała Katarzyna Głowania z opolskiego oddziału GDDKiA.

- Na DK 11 na odcinku Olesno-Lubliniec w Grodzisku wyjechało 50 ciągników, które poruszają się w kolumnach po 5 pojazdów w kierunku granicy woj. śląskiego - powiedziała.
Utrudnienia są też na DK 45 na odcinku Osowiec-Opole, gdzie wyruszyła kolumna sześciu pojazdów, poruszających się w kierunku obwodnicy Opola.

Kolumny poruszających się pojazdów mogą powodować spowolnienie jadących za nimi samochodów. Jak poinformowała GDDKiA, utrudnienia mogą potrwać ok. dwóch godzin.

Zakończył się protest rolników na drodze krajowej nr 50 w miejscowości Janów w pow. sochaczewskim (Mazowieckie). - Trasa jest przejezdna – poinformował Rafał Jeżak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Wzięło w nim udział około 50 osób. Rolnicy przechodzili przez przejście dla pieszych, co jakiś czas przepuszczając oczekujące w korku samochody.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement