Choinka naturalna czy sztuczna? Którą najlepiej wybrać i ile kosztuje?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: UMWKP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
12-12-2017,15:35 Aktualizacja: 12-12-2017,16:38
A A A

W kujawsko-pomorskich lasach królują gatunki iglaste. Leśnicy z regionu zachęcają: na święta Bożego Narodzenia kupujmy naturalne choinki, jako te najpiękniejsze, tradycyjne i pachnące.

W tym roku do sprzedaży przeznaczono 13,5 tysiąca drzewek z kujawsko-pomorskich lasów.

Gatunki iglaste zajmują 84,5 proc. powierzchni wszystkich lasów województwa (lasy to 23,4 procent powierzchni regionu). Wiąże się to z rolniczymi tradycjami wykorzystania gruntów - lasy pozostały na glebach najsłabszych, gdzie najlepiej czują się gatunki iglaste, głównie sosna.

kradzież drewna, złodzieje drewna, lasy, policja, straż leśna, warmnia i mazury

Zima coraz mocniej daje się we znaki. Złodzieje drewna ruszyli do lasów

Jak co roku w okresie jesienno-zimowym leśnicy i policjanci toczą intensywną walkę z amatorami darmowego opału. Czasem uda się złapać złodzieja, a innym razem chociaż udaremnić kradzież drewna. W niedzielę po zmierzchu pracownik Służby Leśnej...
Najwięcej drzew iglastych jest w Borach Tucholskich (np. nadleśnictwa Woziwoda, Tuchola, Trzebciny) i Puszczy Bydgoskiej (np. nadleśnictwa Bydgoszcz, Cierpiszewo, Solec Kujawski) - informuje buro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Drzewa iglaste w woj. kujawsko-pomorskim to w przeważającej większości sosny (84 procent powierzchni lasów). Udział tego gatunku systematycznie spada, dzięki prowadzonej przez leśników tzw. przebudowie drzewostanów. Świerk, jako gatunek panujący w drzewostanach, występuje zaledwie na 0,5 proc. powierzchni.

Rzeczywisty jego udział jest jednak wyższy - często jest domieszką w niższych piętrach lasu. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu rzeczywisty udział świerka wynosi 0,97 proc.

Kujawsko-pomorscy leśnicy zachęcają: kupujmy naturalne choinki, jako piękne, tradycyjne, naturalne i pachnące, w przeciwieństwie do ich plastikowych odpowiedników, których wytworzenie i utylizacja nie są przyjazne środowisku.

choinka, choinka sztuczna, choinka żywa, ekologia, Piotr Skubała, Uniwersytet Śląski

Choinka naturalna bardziej ekologiczna od sztucznej

Choinka naturalna, żywa, jest bardziej ekologiczna niż sztuczna - podkreślił prof. dr hab. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego. Zastrzegł, że i ona nie jest do końca przyjazna dla środowiska, i zaapelował o umiar w planowaniu świątecznych...
W tym roku przeznaczono do sprzedaży 13,5 tysiąca choinek, o 1,5 tysiąca więcej, niż w roku ubiegłym. Największą ofertę przygotowało Nadleśnictwo Szubin (2930 szt.).

Pozyskanie drzewek w niczym nie uszczupla zasobów leśnych Kujaw i Pomorza, ponieważ pochodzą z zakładanych specjalnie w tym celu plantacji choinkowych. Na szczęście, większość nadleśnictw, które ucierpiały w czasie tegorocznych nawałnic, zaoferuje w tym roku planowaną ilość choinek.

Jedynie w nadleśnictwach Zamrzenica i Runowo możemy się spodziewać nieco mniejszej podaży, ze względu na straty.

Choinki rosną od kilku do kilkunastu lat, w zależności od wymaganej wysokości. Leśnicy systematycznie zakładają nowe plantacje i odnawiają istniejące, aby zagwarantować stałą podaż drzewek różnej wysokości.

Wszystko zaczyna się od nasion, które leśnicy łuszczą z szyszek, a potem wysiewają w szkółce leśnej. Po najczęściej trzech latach troskliwej opieki na kwaterze (podlewanie, odchwaszczanie, nawożenie, ochrona przez szkodliwymi owadami i grzybami), drzewka wysadzane są na plantacjach choinkowych.

Zachowaj dowód zakupu. Choinkę też można zareklamować

Choinka, jak każdy inny produkt, powinna być oznaczona ceną. Warto poprosić sprzedawcę o potwierdzenie zakupu. I nie musi to być paragon fiskalny, wystarczy kartka z podpisem lub pieczątką.   - Każdy produkt powinien być odpowiednio oznakowany...
Bezpośrednią sprzedaż drzewek prowadzi większość nadleśnictw. Drzewka z Lasów Państwowych nie są drogie. Cenniki poszczególnych nadleśnictw sukcesywnie pojawiają się na ich stronach internetowych.

Warto sprawdzić, od kiedy i gdzie są sprzedawane choinki, odbywa się to z reguły przy siedzibach nadleśnictw, leśnictw albo w szkółkach leśnych.

Ceny zależą między innymi od wysokości drzewek. W Lasach Państwowych dostaniemy choinki mierzące mniej niż metr wysokości, ale jeśli ktoś będzie chciał kupić drzewo 10-metrowe, również nie będzie problemu.

Za półtorametrowego ciętego świerka, zapłacimy od kilkunastu do ok. 200-300 złotych brutto. Za dwuipółmetrową sztukę sięgającą sufitu zapłacimy 20-40 złotych.

W niektórych nadleśnictwach możemy zakupić choinki w donicach lub drzewka innych gatunków, np. świerka kłującego (w odmianie srebrnej lub zielonej). Nadleśnictwa oferują także gałązki, z reguły świerkowe, pod nazwą "stroisz".

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu