Ceny żywności będą obniżać inflację

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-09-2020,14:05 Aktualizacja: 15-09-2020,14:11
A A A

Żywność będzie w najbliższych miesiącach ważnym czynnikiem obniżającym inflację - uważają analitycy PKO BP. Oczekują też stopniowego ograniczania inflacji bazowej w związku z niższym popytem konsumpcyjnym.

Jak podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu wzrosły w skali roku o 2,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,1 proc.

sprzedaż bezpośrednia przez rolników, epidemia koronawirusa, Krystyna Świetlik, IRiGŻ

Chętniej kupujemy żywność wytworzoną bezpośrednio przez rolników

Podczas pandemii klienci chętniej wybierają produkty wytworzone bezpośrednio przez rolników, z tzw. krótkimi łańcuchami dostaw - mówi prof. Krystyna Świetlik z Instytutu Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Profesor,...

Analitycy PKO BP zwrócili uwagę, że spadek inflacji osiągnięto dzięki żywności i inflacji bazowej, a wskaźnik był podbijany przez ceny paliw.

Według szacunków banku inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 4,0-4,1 proc. rok do roku wobec 4,3 proc. przed miesiącem. "Oznacza to, że inflacja bazowa wyhamowała po raz pierwszy od maja 2019 r." - wyjaśnili.

Odnosząc się do cen żywności bank zauważył, że spadły w ciągu miesiąca o 1,1 proc. (powracając do wzorca sezonowego sprzed 2015), a ich roczny wzrost spowolnił do 3,0 proc. z 3,9 proc. w lipcu i był najniższy od marca 2019 r.

"Żywność będzie w najbliższych miesiącach istotnym czynnikiem dezinflacyjnym" - ocenili analitycy. Według nich wskazywały na to już wysokie szacunki ziemiopłodów i kształtowanie się cen na rynkach światowych.

"Odkrycie ASF w Niemczech, które uniemożliwi eksport na rynek chiński, prawdopodobnie pogłębi tę tendencję, doprowadzając do drastycznego spadku cen wieprzowiny" - zaznaczyli na koniec eksperci banku.
 

Poleć
Udostępnij