CBA na tropie afery. Nieprawidłowości w grupach producenckich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
12-06-2019,18:55 Aktualizacja: 12-06-2019,20:19
A A A

Centralne Biuro Antykorupcyjne wykryło w ramach własnych czynności analityczno-informacyjnych nieprawidłowości przy rozliczaniu dotacji z ARiMR przez grupy producentów rolnych z woj. kujawsko-pomorskiego - dowiedziała się PAP.

Działania analityczno-informacyjne CBA dotyczyły dofinansowania z unijnych środków z programu pomocy finansowej na inwestycje tych grup na rynku owoców i warzyw.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski potwierdził w rozmowie z PAP, że analizy prowadzone przez funkcjonariuszy wydziału postępowań kontrolnych delegatury CBA w Bydgoszczy zakończyły się.

aukcja pride of poland, hodowla konia arabskiego, jan krzysztof ardanowski, stadniny koni, konie krwi arabskiej

Licytacja koni pod okiem kamer i CBA

Jan Krzysztof Ardanowski, minister zapewnił, że ewentualna sprzedaż koni arabskich podczas aukcji Pride of Poland nie wpłynie negatywnie na jakość hodowli  w Polsce. Dodał, że poprosił CBA o "pewną ochronę" tegorocznej licytacji. 50....

- Z dokumentacji wynika, że trzy grupy producentów owoców i warzyw z woj. kujawsko-pomorskiego mogły dokonać zakupu maszyn rolniczych lub zlecić prace budowlane po znacznie zawyżonej wartości - powiedział Brodowski.

Według nieoficjalnych informacji PAP grupy miały wprowadzać dodatkowego pośrednika między nich a rzeczywistego wykonawcę objętych unijnym dofinansowaniem robót budowlanych lub sprzedawcę urządzeń.

Prowadziło to do znacznego zwiększenia wartości zadania, a przez to kwoty dofinansowania. CBA ustaliło, że pośrednictwo było pozorne.

Według Biura takie działania grup producenckich mogły doprowadzić do wyłudzenia części dofinansowania - ponad 11 mln zł.

Brodowski powiedział PAP, że wyniki analiz przekazano do prokuratur okręgowych w Toruniu i Siedlcach.

Poleć
Udostępnij