Były wójt uniewinniony od poważnych zarzutów korupcyjnych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Boguszewski PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
19-02-2020,12:00 Aktualizacja: 19-02-2020,11:46
A A A

Sąd Rejonowy w Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie) uniewinnił we wtorek byłego wójta gminy Kozłowo Jacka Jankowskiego od zarzutów korupcyjnych związanych z pełnieniem przez niego funkcji publicznej. Wyrok w tej sprawie jest nieprawomocny.

Jacek Jankowski (zgadza się na podawanie nazwiska), który jest obecnie sekretarzem gminy Kozłowo, powiedział PAP, że jest zadowolony i szczęśliwy z korzystnego dla siebie wyroku.

- W końcu z podniesioną głową będę mógł pokazać się wśród mieszkańców i wykonywać swoje obowiązki - stwierdził.

Radni gminy oburzeni zatrzymaniem wójt przez CBA

W podwarszawskiej gminie Lesznowola nie milkną komentarze po zatrzymaniu w ubiegłym tygodniu wójt Marii Jolanty Batyckiej-Wąsik. Wielu mieszkańców dziwi się zakrojonej na szeroką skalę akcji CBA z 10 lipca i zwraca uwagę, że cała...

W połowie 2017 r. olsztyńska prokuratura okręgowa skierowała do sądu w Nidzicy akt oskarżenia przeciwko ówczesnemu wójtowi oraz ówczesnemu radnemu gminy Kozłowo Rafałowi Ś.

Wójtowi zarzucano trzy przestępstwa korupcyjne. Pierwsze z nich miało polegać na wręczeniu radnemu łapówki w wysokości 1,9 tys. zł, w zamian za złożenie wniosku o podwyżkę wynagrodzenia wójta o 500 zł oraz za korzystne dla wójta głosowania na sesji rady gminy. Według prokuratury, miało do tego dojść pomiędzy grudniem 2014 r. a listopadem 2016 r.

Śledczy zarzucali także wójtowi uzależnienie wykonania obniżonej wyceny nieruchomości należącej do gminy od otrzymania korzyści majątkowej w kwocie 1,5 tys. zł od osoby, która chciała ją kupić, oraz uzależnienie sprzedaży gminnych nieruchomości od otrzymania korzyści majątkowej. Do tych zdarzeń miało dojść w latach 2007-2011.

Z kolei Rafałowi Ś. prokurator przedstawił zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w łącznej kwocie 1,9 tys. zł, w związku z pełnieniem funkcji publicznej radnego.

policja, przestępstwo, wielkopolskie

Do sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko wójtowi

Do Sądu Rejonowego w Kaliszu wpłynął kolejny akt oskarżenia przeciwko wójtowi wielkopolskiego Żelazkowa. Tym razem dotyczy naruszenia nietykalności cielesnej policjanta i rażącego lekceważenia porządku prawnego podczas I Kaliskiego Marszu...
Sąd Rejonowy w Nidzicy wydał we wtorek wyrok uniewinniający obu oskarżonych. Uznał, że na podstawie wszystkich zebranych w sprawie dowodów brak jest dostatecznych danych uzasadniających stwierdzenie popełnienia zarzucanych im przestępstw.

- W ocenie sądu główne dowody, na których opierał się akt oskarżenia są niewiarygodne. W istocie mają one charakter pomówienia i wynikają z konfliktu istniejącego pomiędzy oskarżonymi - poinformował PAP rzecznik prasowy olsztyńskiego sądu okręgowego Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

Wyrok w tej sprawie jest nieprawomocny.

W trakcie śledztwa prokuratura nałożyła na ówczesnego wójta środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych, który został utrzymany również po przesłaniu aktu oskarżenia do sądu. Ponieważ wójt nie miał zastępcy, w gminie od kwietnia 2017 r. był wyznaczony przez premiera tzw. komisarz, czyli osoba pełniąca zadania i kompetencje wójta.

Kilka miesięcy po tym Jankowski, który od początku sprawy zapewniał, że jest niewinny, zrzekł się pisemnie mandatu wójta. W listopadzie 2017 r. w gminie przeprowadzono przedterminowe wybory, które wygrał Marek Wolszczak. Jankowski został wówczas jego zastępcą, a w obecnej kadencji samorządu jest sekretarzem gminy Kozłowo i jednocześnie radnym powiatowym.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement