Były wójt oskarżony. Pomoc suszową brał "na lewo"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
01-02-2021,10:40 Aktualizacja: 01-02-2021,10:44
A A A

Prokuratura Okręgowa w Siedlcach skierowała do Sądu Rejonowego w Sokołowie Podlaskim akt oskarżenia przeciwko m.in. byłemu wójtowi gminy wiejskiej Ceranów. Chodzi o inwestycje gminne i tzw. pomoc suszową dla rolników.

W toku śledztwa ustalono, że w 2018 r. w związku z realizacją w Ceranowie inwestycji o wartości zamówienia 48 tys. 095 zł., mężczyzna zlecił jej wykonanie wbrew obowiązującym regulacjom (sporządzenie wniosku o udzielenie zamówienia publicznego oraz skierowanie zapytania ofertowego do co najmniej trzech wykonawców) ustalonej osobie.

wyłudzenie unijnych dopłat, działka rolna, Mońki, Prokuratura Rejonowa w Ełku

Na cudze działki wyłudziły 300 tysięcy unijnych dopłat

Wyłudzenie unijnych dopłat do działek rolnych w wysokości ponad 300 tys. złotych obejmuje skierowany do sądu przez Prokuraturę Rejonową w Ełku akt oskarżenia przeciwko dwóm 40-letnim kobietom. Śledczy ustalili, że mieszkanka Moniek (woj....

Kosztorys został na jego polecenie sporządzony już po faktycznym wykonaniu inwestycji, tak samo było z umową na wykonawstwo.

Takie nieprawidłowości śledczy wykryli przy innej inwestycji dotyczącej przebudowy drogi gminnej, o początkowej wartości zamówienia w wysokości 123 tys. 887,68 zł oraz w kolejnej o wartości zamówienia 69 tys. 562,09 zł.

"Najczęściej prace budowlane były zlecane firmom, których właścicieli wójt dobrze znał. Takim sposobem zlecił m.in. utwardzenie placu czy drogę, mimo że jej stan prawny był nieuregulowany. Zdradzał też warunki przetargowe" – podaje Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu.

Były włodarz gminy został też oskarżony w kwestii pomocy suszowej dla rolników.

"Od sierpnia 2018 r. do marca 2019 r. polecił podległym pracownikom sporządzenie niezgodnych z rzeczywistym stanem rzeczy protokołów z oszacowania szkód wyrządzonych przez niekorzystne warunki atmosferyczne w uprawach rolnych należących do niego samego i trzech innych osób, w sytuacji gdy rzeczywiste oszacowanie szkód było niemożliwe z powodu wcześniejszego zebrania płodów rolnych z pól. Protokoły zostały następnie załączone do wniosków o wypłatę odszkodowań z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, co doprowadziło do wypłacenia nienależnych odszkodowań w łącznej kwocie 14 tys. 502,50 zł" - podaje siedlecka Prokuratura Okręgowa.

W związku z tym zdarzeniem o przestępstwo poświadczenia nieprawdy w protokołach, oskarżonych zostało też osiem osób, będących wówczas członkami komisji do spraw oszacowania szkód w gospodarstwach i działach specjalnych produkcji rolnej znajdujących się na terenie gminy Ceranów.

"Wszyscy oskarżeni przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wnioski o skazanie bez przeprowadzania rozprawy" - poinformowała prokuratura.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement