Były leśniczy skazany za zabicie żubra

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Inga Domurat PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-10-2020,15:05 Aktualizacja: 06-10-2020,15:08
A A A

Na miesiąc pozbawienia wolności i półtora roku prac społecznych Sąd Rejonowy w Łobzie skazał b. leśniczego za zabicie żubra oraz za pozyskanie z niego mięsa i spowodowanie zniszczenia w świecie zwierzęcym w znacznych rozmiarach.

Wyrok ogłosił sędzia Arkadiusz Krupa. Sąd orzekł ponadto o karze grzywny w wymiarze 150 stawek dziennych po 100 zł każda oraz 5-letnim zakazie wykonywania zawodu leśnika oraz wykonywania wszelkich lub określonych czynności wymagających zezwolenia, a związanych z wykorzystaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie.

żubrzyca, Długi Bród, Nadleśnictwo Hajnówka, puszcza białowieska

Żubrzyca zginęła wśród połamanych drzew. To był atak wilków?

Leśniczy z Długiego Brodu (Nadleśnictwo Hajnówka) na Podlasiu znalazł martwą krowę żubra. Odór rozkładających się zwłok zwierzęcia czuć było z daleka. Przedostać się w tamto miejsce z uwagi m.in. na połamane drzewa, nie było łatwo....

Skazany ma również zapłacić na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nawiązkę w kwocie 13 tys. zł oraz pokryć koszty sądowe i opłatę w kwocie 3360 zł.

Sąd orzekł także o przepadku na rzecz Skarbu Państwa broni myśliwskiej – sztucera z nabojami.

Wyrok nie jest prawomocny.

Do zabicia 6-letniego byka żubra doszło 22 września 2019 r. w okolicy Bonina (pow. łobeski, woj. zachodniopomorskie). Martwe zwierzę znalazł grzybiarz, który o znalezisku poinformował najpierw leśniczego, a następnie jego przełożonych. Żubr był pozbawiony kawałków mięsa. Został trafiony z broni myśliwskiej w serce.

Policyjne pochodzenie pozwoliło wskazać podejrzanego o zabicie i pozyskanie mięsa żubra, zwierzęcia należącego do gatunku objętego ścisłą ochroną.

Zarzuty łobeska prokuratura przedstawiła jeszcze we wrześniu 2019 r. ówczesnemu leśniczemu, zasiadającemu również we władzach jednego z kół łowieckich. Następnie akt oskarżenia skierowała do Sądu Rejonowego w Łobzie, przed którym 21 września zakończył się proces S. P.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
KONGRES EKMA 2021