Była szefowa ODR-u skazana. Nie wypłaci się do końca życia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-08-2018,9:30 Aktualizacja: 07-08-2018,9:35
A A A

Na karę 2 lat pozbawienia wolności i grzywnę skazał Sąd Okręgowy w Poznaniu byłą dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Nałożył też na nią obowiązek naprawienia szkody w kwocie ponad 18 mln zł.

Cała sprawa ma polityczny podtekst i swój początek w okresie, gdy akurat zmieniła się władza w Polsce.

Prawo i Sprawiedliwość po wyborczym triumfie zapowiedziało m.in. przejęcie ośrodków doradztwa rolniczego z rąk marszałków na rzecz resortu rolnictwa. Ale że opozycja uznała to za skok na kolejne "stołki", w trzech województwach ówcześni szefowie wojewódzkich ODR-ów przekazali majątki tych placówek na rzecz samorządów województw.

policja, przestępczość, oszust, handel wirtualnymi maszynami, maszyny rolnicze, legnica, gorzów wielkopolski

Handlował wirtualnymi maszynami. Wpadł i w areszcie czeka na wyrok

Skierowaniem do sądu aktu oskarżenia zakończyło się postępowanie prowadzone przez policję i Prokuraturę Okręgową w Gorzowie w sprawie 40-letniego przedsiębiorcy. Mężczyzna oferował do sprzedaży m.in. maszyny rolnicze, których zainteresowani...

W odpowiedzi do prokuratur trafiły zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Wśród regionów, gdzie doszło do takich roszad jest Wielkopolska. Prokuratura Regionalna w Poznaniu postawiła byłej dyrektorce tamtejszego wojewódzkiego ODR-u zarzuty nadużycia uprawnień i wyrządzenia podległej jej instytucji szkody majątkowej w wielkich rozmiarach - w łącznej kwocie ponad 18 mln zł. Do sądu w lipcu zeszłego roku trafił akt oskarżenia.

"Ustalono, że oskarżona w maju i czerwcu 2016 r. zawarła w imieniu kierowanej przez siebie jednostki dwa akty notarialne, na mocy których nieodpłatnie zrzekła się na rzecz województwa wielkopolskiego przysługujących ODR praw użytkowania wieczystego i własności szeregu nieruchomości, a tym samym doprowadziła do wyzbycia się przez ośrodek mienia o łącznej wartości ponad 17 mln zł. Następnie zawarła z województwem wielkopolskim umowę użyczenia, na podstawie której te same nieruchomości wydane zostały ośrodkowi w bezpłatne użytkowanie na okres 3 lat" - czytamy w wydanym przez prokuraturę komunikacie.

Według śledczych, w wyniku takich działań, kierowana przez oskarżoną instytucja poniosła również koszty sporządzenia aktów notarialnych w kwocie ponad 10 tys. zł oraz koszty w kwocie ponad 800 tys. zł wynikające z konieczności zwrotu podatku VAT naliczonego w związku z zawarciem umowy zrzeczenia się gruntów.

ośrodki doradztwa rolniczego, doradztwo rolnicze, ryszard zarudzki, odr

ODR pod nadzorem ministra. Wzrosną wydatki na doradztwo rolnicze

Finansowanie doradztwa rolniczego w 2017 r. będzie wyższe niż dotychczas - zapowiedział Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa. Od 20 sierpnia Ośrodki Doradztwa Rolniczego są pod nadzorem ministerstwa rolnictwa. Ośrodki Doradztwa Rolniczego,...
Do tego dochodzi obowiązek spłacenia w systemie ratalnym dwóch spośród przekazywanych działek i uiszczenia z tego tytułu należności w wysokości ponad 100 tys. zł.

"Kolejną szkodą, jaka wyrządzona została w mieniu Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu w związku z zawarciem przedmiotowych aktów notarialnych, był utracony zysk tego podmiotu, spowodowany wycofaniem z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu wniosków o dofinansowanie trzech projektów na kwotę ponad 90 tys. zł" - podała prokuratura.

Wyrok przed Sądem Okręgowym w Poznaniu zapadł 20 lipca 2018 r. Sąd skazał oskarżoną na karę 2 lat pozbawienia wolności i karę grzywny, a nadto zakazał jej zajmowania stanowisk związanych z zarządzaniem majątkiem Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego na 15 lat. Ponadto nałożył też na oskarżoną obowiązek naprawienia szkody w kwocie ponad 18 mln zł.

Wyrok nie jest prawomocny. Skazanej przysługuje apelacja. Podczas przesłuchań w prokuraturze nie przyznawała się do winy, prezentując odmienną ocenę kwestionowanych przez śledczych transakcji.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!