Branża spirytusowa domaga się zrównania akcyzy na alkohole

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-11-2018,9:10 Aktualizacja: 14-11-2018,9:10
A A A

Branża spirytusowa oczekuje zrównania akcyzy dla wszystkich gatunków alkoholi - mówił we wtorek podczas V Kongresu Branży Spirytusowej przewodniczący rady głównej Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy Andrzej Szumowski.

Podczas kongresu zwrócono uwagę na nierówności w stawkach akcyzowych. Na mocne alkohole podatek ten jest znacznie wyższy. Np. w półlitrowej butelce wódki (cena 20 zł) akcyza stanowi 58 proc. (tj. 11,41 zł), a w takiej samej butelce piwa (cena 3 zł) - akcyza wynosi 16 proc. jego wartości (0,48 zł).

alkohol, przestępstwo, pijany traktorzysta, policja, warmińsko-mazurskie

Pił alkohol i jechał traktorem. Policjanci musieli szybko zareagować

Część rolników nadal nie może porzucić starych przyzwyczajeń, że pracy w polu może towarzyszyć coś mocniejszego. Czasy się jednak zmieniły i policjanci bacznie przyglądają się kierowcom rolniczych maszyn. Wyjątkowo frywolnie do tematu...
- My przedstawiciele branży spirytusowej uważamy, że w ciągu ostatnich dziesięcioleci procesy legislacyjne obchodziły się z nami szczególnie szorstko - podkreślił.

Dodał, że największe problemy w rozwoju branży sprawia uchwalona jeszcze w stanie wojennym w 1982 r. ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Wskazał, że przepisy te powstały w zupełnie innych warunkach i okolicznościach, gdy struktura spożycie alkoholu była inna i obecnie - jak mówił - nie przystaje do rzeczywistości. Wówczas Polska produkowała ok. 1 mld litrów wódki, dzisiaj - produkcja wynosi 250 mln litrów.

Jak mówił, napoje alkoholowe wpisane są w historię, tradycje kulturę, życie społeczne w Polsce, Europie i na świcie. - Napoje spirytusowe, młodsze rodzeństwo piwa i wina pojawiły się już w średniowieczu, nie sposób wyobrazić sobie celebrowania życia społecznego, kuchni, spotykań rodzinnych, towarzyskich czy dyplomatycznych bez alkoholu - przekonywał.

Polska wódka

Polska wódka będzie chroniona w Chinach przed podrabianiem

Unia Europejska i Chiny zawarły w piątek porozumienie, dzięki któremu opublikowana zostanie lista 200 europejskich i chińskich produktów, które będą chronione przed podrabianiem. Wśród nich jest polska wódka....

Szumowski zwrócił uwagę, że branża spirytusowa to także ważny dział gospodarki - zatrudnienie w branży i jej otoczeniu znalazło 100 tys. osób, branża wypłaca z tytułu podatków - 12,5 mld zł rocznie.

Jednocześnie jest istotnym odbiorcą produktów rolnych. Rocznie przetwarza ok. 750 tys. ton zbóż i 50 tys. ton ziemniaków. Dodał, że Polska jest pierwszym rynkiem wódki w UE i czwartym na świecie.

Szef Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy (ZP PPS) wskazał, że alkohole np. koniak czy whisky są elementem "wizerunkowo twórczym" dla europejskiego eksportu i przynoszą znaczące zyski dla producentów, eksporterów i dla całej gospodarski.

Również w Polsce jest to ważny segment, choć na eksport trafia ledwie 20 proc. krajowej produkcji wyrobów spirytusowych. Szumowski podkreślił, że "polska wódka" jest jedyną globalną rozpoznawalną marka produktową.

wódka,  sprzedaż wódki przez rolników, alkohole, sejmowa komisja rolnictwa, jarosław sachajko, wiesław janczyk

Rolnik może sprzedawać własne piwo i wino. Co z wódką?

Jarosław Sachajko (Kukiz’15), szef sejmowej komisji rolnictwa dociekał podczas jednego z ostatnich posiedzeń, czy gospodarze mogą zakupić banderole akcyzowe, aby mogli w ramach swojej działalności sprzedawać hobbystycznie wyprodukowane...

Przypomniał, że od 2006 r. "polska wódka" ma unijny znak Chronione Oznaczenie Geograficzne.

Na kongresie mówiono także o szarej strefie. Największym źródłem nielegalnego alkoholu jest alkohol przemysłowy, odkażony. Jest on często sprzedawany jako bimber lub jako wyrób regionalny - zaznaczył wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej Piotr Walczak.

Dodał, że szafa strefa jest zwalczana, ale jej rozmiary są trudne do oszacowania.

Paneliści podkreślali także, że przemysł spirytusowy prowadzi edukację skierowana do obywateli na temat odpowiedzialnego spożywania trunków. Np. realizował kampanie "ciąża bez alkoholu" czy "piłeś nie jedź".

Kongres jest cyklicznym wydarzeniem, w tym roku odbył się pod patronatem resortu rolnictwa. Jego organizatorem był Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy (ZP PPS), organizacja zrzeszająca ok. 90 proc. rynku mocnych alkoholi.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj