Brakuje rąk do pracy. Firmy sięgają po osoby w wieku 50+

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Paweł Żebrowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-10-2017,11:40 Aktualizacja: 18-10-2017,11:59
A A A

Blisko 23 proc. firm zatrudnia i planuje w najbliższych miesiącach zatrudnić pracowników w grupie wiekowej 50+ - wynika z badania Work Service. Pracodawcy wskazują, że osoby w tym wieku mają duże doświadczenie zawodowe i angażują się w pracę.

Z dokumentu wynika, że 63 proc. firm zatrudnia osoby powyżej 50 roku życia i nie planuje zmian w tym zakresie. Nie zatrudnia i nie planuje zatrudniać takich osób 9,5 proc ankietowanych. 1 proc. badanych zatrudnia osoby w wieku 50+ i planuje zmniejszenie etatów dla takich pracowników.

Przeciętne wynagrodzenie, płace, zatrudnienie, gus, rynek pracy, Polski Związek Funduszy Pożyczkowych

Płace i zatrudnienie rosną, ale coraz wolniej

Wynagrodzenia i zatrudnienie rosną, ale wolniej niż dotychczas, pracodawcy mają coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników - mówią ekonomiści. Niektórzy spodziewają się, że wzrost wynagrodzeń jeszcze przyspieszy....

Andrzej Kubisiak, dyrektor zespołu analiz z Work Service, zaznaczył w badaniu, że rośnie zainteresowanie pracownikami 50+. - Korzystają na tym obie strony: pracodawcy rekompensują sobie deficyty w innych grupa wiekowych, a pracownicy, którzy są już po 50-tym roku życia mają większe szanse na pracę niż jeszcze kilka lat temu. Widać to w danych GUS dotyczących bezrobocia (według metodologii BAEL). W II kw. 2015 roku w grupie 55-64 wynosiło ono 5,3 proc., a obecnie to już 4 proc. - skomentował.

Według raportu Work Service 32 proc. ankietowanych zatrudnia w firmie osoby w wieku 50+, ponieważ mają one duże doświadczenie zawodowe. 21 proc. wskazuje, że takie osoby są zaangażowane w realizację powierzonych zadań. 19 proc. badanych zwróciło uwagę, że zatrudnia pracowników w wieku 50+ dlatego, że rzadziej zmieniają pracę.

9 proc. respondentów podkreśliło, że zatrudnia osoby w wieku 50+, ponieważ są one dyspozycyjne, 8 proc. przedsiębiorców wskazało, że zatrudnia pracowników po pięćdziesiątce, dlatego, że na rynku pracy brak jest młodszych pracowników.

W badaniu zaznaczono, że polskie społeczeństwo się starzeje, dlatego będzie wzrastać liczba osób w wieku 50+ na rynku pracy.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement