Biedniejsi dostaną dodatkowe punkty przy dofinansowaniu dróg

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-08-2017,15:00 Aktualizacja: 06-08-2017,15:08
A A A

Dodatkowe punkty podczas oceny wniosków o dofinansowanie dostaną inwestycje samorządów o dochodach niższych niż średnia w województwie. Więcej punktów otrzymają też inwestycje w miejscach, gdzie wysokie jest ryzyko wypadku drogowego - poinformowało ministerstwo infrastruktury.

Jak wyjaśnia resort chodzi o drogi samorządowe dofinansowywane z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Promowanie poprawy bezpieczeństwa ma się odbywać dzięki dodaniu nowego kryterium "Bezpieczeństwo ruchu drogowego".

znaki ostrzegawcze przed zabrudzoną nawierzchnią, zabrudzone drogi, pojazdy rolnicze, znaki drogowe

Znaku ostrzegawczego przed zabrudzoną drogą nie będzie

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa udzieliło negatywnej odpowiedzi na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie wprowadzenia nowego znaku drogowego, który ułatwiałby życie rolnikom. Miałby to być znak ostrzegawczy o możliwości...


Zmiany w ocenie wniosków o dofinansowanie samorządowych dróg wprowadza nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie udzielania dotacji celowych dla jednostek samorządu terytorialnego na przebudowę, budowę lub remonty dróg powiatowych i gminnych, która weszła w życie 3 sierpnia 2017 r.

Jej podstawowym celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach gminnych i powiatowych oraz wyrównywanie dysproporcji rozwojowych w jednostkach samorządu terytorialnego.

"Zachowanie sieci drogowej we właściwym stanie i zapewnienie bezpieczeństwa korzystającym z niej mieszkańcom jest dla wielu samorządów bardzo trudne. Podstawowym ograniczeniem są niewystarczające środki, jakimi na ten cel dysponują powiaty i gminy. Dlatego, we współpracy z przedstawicielami samorządów, wypracowaliśmy zmiany, które pozwolą na lepsze wykorzystanie dofinansowania z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej" – powiedział, cytowany w komunikacie resortu, Andrzej Adeamczyk, minister infrastruktury i budownictwa.

Jak podaje resort, zmieni się także punktacja podczas oceny kryterium sieciowego. Preferowane będą zadania eliminujące wykluczenie komunikacyjne. Więcej punktów będzie można uzyskać w ramach kryterium obsługowego - większe wsparcie będzie przyznawane zadaniom istotnym z punktu widzenia wpływu na poprawę dostępności komunikacyjnej, w szczególności instytucji publicznych i podmiotów świadczących usługi publiczne.

Nowe kryteria oceny składanych przez samorządy wniosków będą obowiązywały podczas najbliższego naboru na 2018 rok, który został zaplanowany od 1 do 15 września.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj