Beztrosko jeździli po lesie, teraz zapłacą wysokie mandaty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: LP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
07-05-2018,10:10 Aktualizacja: 07-05-2018,10:39
A A A

Niemal 40 zarzutów prawdopodobnie usłyszą dwaj mieszkańcy powiatu piotrkowskiego, którzy organizowali rajdy po lasach Nadleśnictwa Piotrków (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi).

Mężczyźni od listopada 2017 r. wielokrotnie organizowali szaleńcze rajdy quadami po lasach.

Straż Leśna rejestrowała ich "wyczyny" za pomocą monitoringu, jednak brak tablic rejestracyjnych uniemożliwiał identyfikację i zatrzymanie sprawców wykroczeń.

straż leśna, policja, patrol w lesie, drewno, przestępstwo, śląskie

Policjanci i leśnicy tropią złodziei drewna i quadowców

Wspólne patrole policjantów i leśników to coraz częstszy widok. Ta współpraca ma na celu skuteczne zwalczanie przestępstw i wykroczeń m.in. w zakresie szkodnictwa leśnego oraz nielegalnego poruszania się po lasach...
Liczne zasadzki prowadzone przez pracowników Straży Leśnej i policję przez kilka miesięcy nie przynosiły efektów. Do czasu, gdyż gromadzony materiał dowodowy, a także współpraca pomiędzy służbami, pozwolił na ujęcie rajdowców - informuje serwis Lasów Państwowych.

Prawdopodobnie odpowiedzą oni na blisko 40 zarzutów za wykroczenia popełnione od listopada 2017 r.

Poza koniecznością naprawy wyrządzonych szkód, czyli uszkodzonych dróg leśnych i urządzeń melioracyjnych, grożą im grzywny o łącznej wartości ok. 20 tys. zł.

ASF, trzoda chlewna, afrykański pomór świń, padłe świnie w lesie

Znaleźli padłe świnie w środku lasu

20 stycznia w trakcie poszukiwań padłych dzików prowadzonych przez myśliwych, w ramach zwalczania afrykańskiego pomoru świń, odnaleziono kilka rozczłonkowanych świń. Do znaleziska doszło w lesie na terenie gmin Paprotnia i Przesmyki w...
Leśnicy przypominają, że wjazd pojazdem silnikowym do lasu jest zabronionym, często lasy są także monitorowane, np. na terenie Nadleśnictwa Piotrków. Uczestnicy tego typu, nielegalnych rajdów nie tylko zagrażają przyrodzie, ale także stanowią zagrożenie dla innych osób wypoczywających w lesie.

W ciągu ubiegłego roku strażnicy leśni zarejestrowali ponad 40 tys. przypadków bezprawnego korzystania z lasu. To wzrost o ponad 5 tys. w porównaniu do 2016 r. Wśród przypadków nielegalnego korzystania z lasu duży odsetek stanowiły te związane z bezprawnymi wjazdami do lasu.

Jazda po lesie jest zabroniona nie tylko w ustawie o lasach (art. 29), ale jest także naruszeniem art. 161. kodeksu wykroczeń, za taki czyn grozi grzywna - ostrzegają Lasy Państwowe.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu