Bezrobocie wciąż spada. A jest już połowa jesieni

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-11-2016,12:55 Aktualizacja: 08-11-2016,13:30
A A A

Stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku wyniosła 8,2 proc. - poinformowało we wtorek MRPiPS. To spadek w porównaniu do września. To są dobre informacje, bo zazwyczaj w tym okresie bezrobocie zaczyna wzrastać - ocenia Stanisław Szwed, wiceszef resortu.

W końcu października w urzędach pracy zarejestrowanych bezrobotnych było 1 309,3 tys. osób, co oznacza spadek w porównaniu do końca września 2016 r. o 14,8 tys. osób (1,1 proc.). W analogicznym okresie ubiegłego roku (październik 2015-wrzesień 2015) odnotowano spadek liczby bezrobotnych o 22,5 tys. osób. (o 1,5 proc.).

ustawa za życiem, pracodawcy, fundusz pracy, Lewiatan, Business Centre Club

Pracodawcy krytykują zapis ustawy "Za życiem" dotyczący Funduszu Pracy

  Pracodawcy RP, Lewiatan oraz Business Centre Club krytykują zapis ustawy "Za życiem", według którego wypłaty dla asystentów rodziny mają pochodzić z Funduszu Pracy. Organizacje chcą, by sprawą zajęła się Rada Dialogu...

Szwed zwrócił uwagę, że w październiku spadła liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy - w październiku było to 115,6 tys., czyli o 23,5 tys. mniej niż we wrześniu.

- To jest ten sygnał, który może pokazywać, że okres tych dwóch (najbliższych - PAP) miesięcy może być trochę trudniejszy - powiedział. Zaznaczył jednak, że zimą nie przewiduje gwałtownego wzrostu liczby bezrobotnych. - Poziom 8,2, 8,3, 8,4 byłby bezpieczny - dodał.

Wiceminister zauważył, że w niektórych branżach zaczyna brakować rąk do pracy. - To jest kwestia rolnictwa, sadownictwa, typowych sezonowych prac, prac budowlanych, usług. Brakuje też już wysoko wykwalifikowanych pracowników: pielęgniarek i lekarzy - mówił.

W dwóch województwach (warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie) w październiku nie spadło bezrobocie. - Przypuszczam, że wynika to z tego, iż struktura bezrobocia jest tam trochę inna niż w innych regionach. Jest więcej długotrwale bezrobotnych, których trudniej się aktywizuje - wyjaśniał wiceminister.

Spadek liczby bezrobotnych w minionym miesiącu odnotowano natomiast w 14 województwach - przede wszystkim w mazowieckim, śląskim, świętokrzyskim i podlaskim.

W październiku nadal najniższa stopa bezrobocia występuje w województwie wielkopolskim (5 proc.), a najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (13,7 proc.).

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu