Babalski zapewnia, że KOWR zacznie działalność w terminie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-02-2017,11:40 Aktualizacja: 22-02-2017,12:05
A A A

Wrześniowy termin rozpoczęcia działalności przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie jest zagrożony - powiedział Zbigniew Babalski, wiceminister rolnictwa. Dodał, że prace związane z połączeniem agencji realizowane są terminowo, chociaż największe obawy budzą systemy informatyczne.

We wtorek Senat zajmował się ustawami powołującymi do życia KOWR. Chodzi o dwie ustawy: o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa oraz ustawie Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, anr, arr, arimr, agencje rolne, ministerstwo rolnictwa, sejm

KOWR zacznie działać 1 września. Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w piątek ustawy wraz z poprawkami powołującą Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Ma on powstać z połączenia części Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych. Chodzi o dwie ustawy: o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa oraz...

Nowa instytucja przejmie zadania Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) i części Agencji Rynku Rolnego (ARR). Pozostanie natomiast Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która poszerzy zakres działalności o sprawy związane z unijnymi dotacjami dla rolników.

- Nie ma zagrożenia, że 1 września nie zdążymy wdrożyć do działania (KOWR - PAP)" - powiedział Babalski, który odpowiadał na pytania senatorów w sprawie ustaw dotyczących powołania nowej instytucji. Zaznaczył, że już podczas prac sejmowych termin rozpoczęcia działalności ośrodka przesunięto z 1 lipca na 1 września.

Wiceminister poinformował, że szef resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel powołał zespół ds. wdrażania tych ustaw, a on z kolei utworzył pięć podzespołów, które pracują nad połączeniem agencji.

- Ci ludzie są z instytucji, które są objęte ustawami. Trwają intensywne prace; co tydzień raportują, na jakim etapie są jeżeli chodzi o proces przygotowania do bezkolizyjnego zafunkcjonowania tych ustaw od 1 września. Trochę spraw trudniejszych jest przy systemach informatycznych - stwierdził Babalski. Dodał, że pozostałe kwestie - kadrowe, finansowe i organizacyjne - "nie budzą żadnych zastrzeżeń jeżeli chodzi o terminowość".
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, anr, arr, arimr, agencje rolne, krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa

Wielkie pieniądze wokół KOWR. Miliony wydatków i oszczędności

Wydatki związane z utworzeniem KOWR i zniesieniem ARR oraz ANR oszacowane zostały na 169 mln zł - czytamy w "Ocenie skutków regulacji" dołączonej do projektów ustaw związanych z tworzeniem Krajowego Ośrodka Wsparcia...

Babalski zapytany przez senatorów o sprawy kadrowe przy łączeniu agencji stwierdził, że ustawa reguluje tę kwestię. Wraz z likwidacją agencji ustanie stosunek pracy.

Powiedział, że w ciągu trzech dni od opublikowania ustaw zostanie powołany pełnomocnik, który przejmie całość zadań niezbędnych do utworzenia KOWR; w ciągu siedmiu dni od publikacji w Dzienniku Ustaw prezesi agencji ANR i ARR będą musieli przekazać listy zatrudnionych do pełnomocnika wraz z opisem czynności, które wykonują pracownicy.

Do 31 maja każdy pracownik, który dostanie propozycję pracy w nowej instytucji, będzie miał trzy miesiące na odpowiedź, czy przyjmuje zaproponowane mu warunki. W sumie w KOWR ma pracować ok. 1800 osób.

Wiceminister pytany o strukturę przyszłej instytucji poinformował, że ośrodki terenowe będą w każdym województwie, a w woj. zachodniopomorskim - dwa. Miejsce siedziby zostanie określone w statucie, który nada KOWR minister rolnictwa.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, anr, arr, arimr, agencje rolne, krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa

Rząd przyjął projekt ustawy o KOWR. Policzone dni agencji

W miejsce Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Agencji Rynku Rolnego powstanie jeden podmiot: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - zakłada przyjęty przez rząd projekt ustawy. Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że Rada Ministrów przyjęła...

- Jesteśmy przekonani, że ta instytucja nie tylko zmniejszy koszty funkcjonowania, ale też przybliży działania do rolnika - powiedział Babalski. Podkreślił, że wszystkie działania płatnicze, które do tej pory wykonywała ARR, przejdą do ARiMR, która ma 360 biur powiatowych.

Babalski przekonywał, że likwidacja agencji przyniesie oszczędności kadrowe oraz finansowe, szacowane w ciągu 11 lat na ok. 1 mld zł. Poprawi się ponadto funkcjonowanie agencji, zmniejszy liczba stanowisk kierowniczych i służb obsługujących ANR i ARR.

Wcześniej ustawami zajmowała się senacka komisja rolnictwa. Senator sprawozdawca Jerzy Chróścikowski poinformował, że komisja rekomenduje przyjęcie ustaw bez poprawek.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu