ARiMR: wyjaśniamy wszelkie ewentualne nieprawidłowości

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
11-03-2019,15:50 Aktualizacja: 11-03-2019,17:50
A A A

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała w poniedziałek, że wyjaśnia wszelkie ewentualne nieprawidłowości, które mogły towarzyszyć wydatkowaniu środków europejskich w sektorze rybactwa i przetwórstwa rybnego.

ARiMR odniosła się w ten sposób do publikacji przez portal Onet nagrań rozmów prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Marii Fajger z byłym pracownikiem agencji.

W pierwszej, opublikowanej w środę, a pochodzącej według portalu z przełomu 2017 i 2018 r., szefowa ARiMR przyznaje, że ma informacje o nadużyciach, i twierdzi, że "proceder trwa mimo dobrej zmiany".

ARiMR, kontrola w gospodarstwie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacja Rolnictwa, grzywna

ARiMR nie musi zawiadamiać o kontroli

Powiadamianie o kontroli uzależnione jest od jej rodzaju oraz od faktu, czy nie zagraża ono celowi kontroli. Rolnik jest zawsze informowany o kontroli wówczas, gdy jego obecność jest niezbędna do jej przeprowadzenia - wskazuje Agencja...

Jednocześnie sugeruje, że jeden z urzędników resortu gospodarki morskiej próbował ustawić konkurs na dotację unijną pod konkretne firmy.

W poniedziałek Onet opublikował kolejne nagranie, na którym Maria Fajger krytykuje ministra gospodarki morskiej Marka Gróbarczyka, zarzucając mu otoczenie się ekipą z czasów rządów PO-PSL.

"Nieprawidłowości, które mogły zaistnieć w trakcie oceniania, realizowania i rozliczania projektów z zakresu przetwórstwa rybnego były, są i będą poddawane wnikliwym procedurom wyjaśniającym" - poinformowała ARiMR. Agencja podkreśliła jednocześnie, że współpracuje w tym zakresie z organami ścigania, a "w przypadku powzięcia informacji lub zaistnienia podejrzenia o możliwości popełnienia przestępstwa są o tym powiadamiane stosowne organy".

arimr, spór o płace, odejścia z arimr, nszz solidarność, nagrody w arimr, płace w arimr

Pracownicy ARiMR będą więcej zarabiać. Jest porozumienie

Po 16 miesiącach sporu związki zawodowe działające w ARiMR i pracodawca zawarli porozumienie. Uruchomione zostaną środki na podwyżki, a wynegocjowane stawki trafią do tabeli wynagrodzeń.   Uzgodnione porozumienie obejmie podwyżką ok. 5000...
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała też, że od maja 2016 r. do lutego 2019 r. złożyła dziewięć zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do organów ścigania. Jak zaznaczyła, w Departamencie Wsparcia Rybactwa przeprowadzono m.in. audyt, którego bezpośrednim skutkiem było skierowanie do departamentu zaleceń, a następnie wdrożenie szeregu zmian procedur wewnętrznych.

Agencja w przypadku nienależnie lub niezgodnie z prawem pobranych środków europejskich lub krajowych wszczyna procedurę mającą na celu odzyskanie tych środków - zaznaczyła ARiMR.

Wcześniej w poniedziałek, w związku z publikacjami Onetu do CBA z wnioskiem o kontrolę wydatkowania pieniędzy z programu operacyjnego dla sektora rybołówstwa zwróciło się Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

W opublikowanym przez MGMiŻŚ w poniedziałek w piśmie dyrektor departamentu rybołówstwa w ministerstwie Janusz Wrona zwraca się do CBA o sprawdzenie prawidłowości wydatkowania środków finansowych w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013" w związku z zamknięciem tego programu.

arimr, cba, Centralne Biuro Antykorupcyjne, prow, dotacje na inwestycje, dopłaty dla rolników

Korupcja w ARiMR. CBA zatrzymało urzędników

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w sprawie korupcji w ARiMR trzy osoby. Według biura pracownicy przyjęli co najmniej 73 tys. zł łapówek za pomoc przy uzyskaniu 5,4 mln zł dotacji. Wydział Komunikacji Społecznej CBA podał, że agenci...


W grudniu 2018 r. Onet, w materiale zatytułowanym "Rybny układ. Jak CBA odkryło nadużycia w rządowej agencji i dlaczego nikt za to nie siedzi", napisał, że "to sprawa, w której przenikają się biznesmeni, urzędnicy różnych szczebli, wysoko postawieni politycy PiS i PO, a przede wszystkim ogromne pieniądze".

Portal wyjaśniał, że sprawa jest wynikiem kontroli, którą CBA wszczęła w połowie 2015 roku, a która dotyczyła Departamentu Wsparcia Rybactwa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), zajmującym się wtedy rozdzielaniem unijnych funduszy na wsparcie rybactwa i przetwórstwa rybnego.

Kontrola trwała do końca 2015 roku, a w jej trakcie zmienił się rząd; w lutym 2016 r. raport CBA trafił na biurko nowego prezesa ARiMR Daniela Obajtka (obecnie prezesa PKN Orlen) - napisał Onet.

arimr, cba, Centralne Biuro Antykorupcyjne, wyłudzanie dopłat z arimr

CBA w biurze ARiMR. Procedury udzielania pomocy pod lupą agentów

Centralne Biuro Antykorupcyjne podjęło kontrolę w białostockim biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, podlegającym podlaskiemu oddziałowi regionalnemu Agencji w Łomży. Wiesław Tadeusz Grzymała, dyrektor Podlaskiego...

"Mamy kopię raportu. Funkcjonariusze biura stwierdzają w nim, że urzędnicy agencji naruszyli przepisy, podpisując i rozliczając umowy z zewnętrznymi firmami na łączną kwotę blisko 50 mln zł. Autorzy raportu wskazują osoby odpowiedzialne za naruszenia przepisów. Raport CBA powinien był wywołać trzęsienie ziemi w Departamencie Wsparcia Rybactwa. Tymczasem nie dzieje się właściwie nic. Jeden z naszych informatorów: - W +rybach+ ludzie, którzy do tej pory rozdzielali fundusze, zostali" - pisał Onet.

Po tej pierwszej publikacji Onetu, ministerstwo gospodarki morskiej oświadczyło, że sprawa podejrzeń nieprawidłowości w wydatkowaniu środków z Programu Operacyjnego "Ryby 2007-2013" dotyczy lat, kiedy w Polsce rządziła koalicja PO-PSL, a rybołówstwem zajmował się resort rolnictwa.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu