ARiMR ma pomagać rolnikom, a nie szukać "dziury w całym"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Tomasz Więcławski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-09-2019,9:20 Aktualizacja: 11-09-2019,9:29
A A A

- ARiMR ma być przykładem instytucji życzliwej i pomocnej, a nie bezdusznej - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Podkreślił, że sytuacje rozpatrywania wniosków rolników przez wiele miesięcy muszą się skończyć.

Szef resortu rolnictwa uczestniczył w Toruniu w regionalnych obchodach 25-lecia istnienia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

tomasz nowakowski, maria fajger, jan krzysztof ardanowski, arimr, ministerstwo rolnictwa

Zmiana na szczycie ARiMR. Tomasz Nowakowski p.o. prezesa

Tomasz Nowakowski, dotychczasowy p.o. wiceprezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, został powołany na stanowisko pełniącego obowiązki prezesa instytucji. "Od 28 sierpnia Tomasz Nowakowski będzie pełnił obowiązki prezesa...

- Zależy mi na tym, żeby ARiMR była instytucją nowoczesną w zakresie swojego funkcjonowania, nowocześnie, sprawnie zarządzaną. Tu chylę czoła, bo Jola (dyrektor kujawsko-pomorskiego oddziału ARiMR Jolanta Sobecka - PAP) jest bardzo dobry dyrektorem. Uważam, że w wielu województwach w Polsce mogą zazdrościć tak kompetentnej, ale jednocześnie spokojnej i opanowanej, rzadko poddającej się emocjom osoby - podkreślił Ardanowski.

Agencja w ocenie ministra ma być przykładem instytucji życzliwej i pomocnej, a nie bezdusznej i opartej o przepisy realizowane z żelazną konsekwencją.

- Podejście do rolników jest bardzo różne - od zachowań życzliwych po aroganckie i bezczelne. (...) ARiMR jest po to, żeby pomóc. Sytuacja przerzucania odpowiedzialności na rolników, wysyłania ciągłych żądań wyjaśnień i uzupełnień, "bo prawnicy nam tak doradzają" musi się skończyć - podkreślił polityk.

Ardanowski dodał, że sytuacje, w której złożone przez rolnika wnioski dotyczące inwestycji są rozpatrywane po wielu miesiącach czy latach, gdy ten zapomniał już jaki wniosek składał, a załączniki się zdezaktualizowały, nie mogą mieć więcej miejsca.

dopłaty bezpośrednie, działki do dopłat, powierzchnia upraw, areał upraw, wnioski o dopłaty, arimr

ARiMR donosi na rolników. Bo takie są procedury

Konflikt kontroli krzyżowej, podejrzenie podania nieprawdziwych informacji w celu uzyskania płatności czy też sfałszowania podpisu na dokumentach - w takich m.in. sytuacjach Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kieruje sprawy...

- Jeżeli cały czas jest tylko i wyłącznie szukanie "dziury w całym" i podpieranie się opiniami prawników, to może nie są w agencji potrzebni pracownicy, ale sami prawnicy? Mówię to dlatego, żeby do beczki miodu, o którym się obecnie, jak Polska długa i szeroka, mówi na spotkaniach regionalnych w ARiMR, dołożyć łyżkę dziegciu. Rolą agencji jest służba - dodał szef resortu rolnictwa.

Podkreślił, że odnosi to także do siebie i zajmowanej funkcji ministra, który także jest "sługą polskiej wsi, polskiego państwa".

Wskazał, że chciałby, aby kolejne rządowe programy kierowane do rolników, których obsługą zajmuje się ARiMR, realizowane były szybko, załatwiane od razu, tak, aby rolnicy nie wydzwaniali do instytucji, ale zajmowali się inwestowaniem np. w systemy nawodnieniowe w gospodarstwach.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement