ARiMR będzie współpracować z wojskiem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-07-2022,8:00 Aktualizacja: 08-07-2022,10:07
A A A

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawarła porozumienie o współpracy z dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej. Inicjatywa obejmuje m.in. szkolenia z przysposobienia wojskowego i współpracę w sytuacjach kryzysowych.

Dokument podpisali Halina Szymańska, prezes ARiMR i generał broni Wiesław Kukuła, dowódca WOT. W wydarzeniu uczestniczyli też Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa i Michał Wiśniewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

ustawa o krajowym systemie ewidencji producentów rolnych, ARiMR, Sejm

Rolnikom łatwiej będzie złożyć wnioski i dokumenty do ARiMR

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów rolnych. Jej przepisy mają ułatwić rolnikom składanie wniosków i dokumentów do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa drogą elektroniczną. Za...

Porozumienie ma na celu m.in. wzmocnienie zdolności obronnych kraju, przygotowanie pracowników obu instytucji do współdziałania w różnych stanach gotowości obronnej państwa i wzajemnego przekazywania informacji o zagrożeniach i zdarzeniach istotnych z punktu widzenia funkcjonowania urzędów.

Inicjatywa obejmuje także: szkolenia z przysposobienia wojskowego, współpracę w sytuacjach kryzysowych, wsparcie logistyczne, promocję zdrowej żywności i edukację patriotyczno-obronnej i ekologiczną.

- Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny - ta parafraza przysłowia z czasów rzymskich jest dzisiaj, gdy tuż za naszymi granicami toczy się wojna, niezwykle trafna. Dlatego ja i moi współpracownicy podjęliśmy starania, by włączyć się w działania na rzecz bezpieczeństwa - powiedziała Szymańska.

Wyraziła nadzieję, że obecność Agencji w każdym województwie i 314 powiatach okaże się cenna również w tak istotnej kwestii jak obronność kraju.

pole, praca, gospodarstwo

Kolejne dziesiątki tysięcy wniosków o wsparcie wpłynęły do ARiMR

30 czerwca minęły dwa terminy na składanie wniosków o wsparcie. Dokumenty mogli składać rolnicy poszkodowani w wyniku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych oraz producenci jabłek w ramach mechanizmu nadzwyczajnej pomocy...

Bartosik dodał, że to nowatorski, ważny i potrzebny pomysł, aby instytucja rolnicza współpracowała z wojskiem. - Uważam, że koncepcje działania w terenie zarówno ARiMR, jak i WOT, wspaniale łączą się w jedną ideę - powiedział.

- Gdy pięć lat temu powstawały Wojska Obrony Terytorialnej, nie były doceniane. Ocena zmieniła się radykalnie w ostatnim czasie. Żołnierze WOT udowodnili swoją wartość wzorową służbą nie tylko na granicy z Białorusią, ale także w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych - podkreślił z kolei Wiśniewski.

Dowódca WOT zauważył, że ponad 60 proc. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej to mieszkańcy małych miejscowości, wielu z nich to rolnicy.

- Współdziałanie ARiMR i WOT umożliwi szerszą aktywizację zawodową żołnierzy-rolników. Będzie to stanowić grunt pod inicjatywy wzmacniające odporność wiejskich społeczności. Współpraca umożliwi też objęcie programem przysposobienia wojskowego pracowników Agencji oraz wykorzystanie jej infrastruktury do prowadzenia działań rekrutacyjnych na rzecz Sił Zbrojnych - podsumował generał Kukuła.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu