Ardanowski: tegoroczne zbiory zbóż nie powinny być mniejsze niż rok temu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
20-06-2024,10:10 Aktualizacja: 20-06-2024,10:12
A A A

Tegoroczne zbiory zbóż nie powinny być mniejsze niż w ubiegłym roku - ocenił w rozmowie z PAP przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski. Wyraził nadzieję, że nowy przetarg na dzierżawę terminalu zbożowego w Gdyni wygra Krajowa Grupa Spożywcza.

Powołując się na przedstawione w środę na posiedzeniu Rady analizy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ardanowski wskazał, że tegoroczne zbiory zbóż nie powinny być mniejsze niż w ubiegłym roku. Były minister rolnictwa powiedział, że w najbliższych miesiącach należy zwrócić uwagę na import żywności z Ukrainy, ponieważ "może on mieć wpływ na ceny zbóż po żniwach".

Ardanowski zasygnalizował również, że wpływ na stabilizację rynku artykułów rolno-spożywczych będzie mieć Krajowa Grupa Spożywcza. Wyraził nadzieję, że nowy przetarg na dzierżawę terminalu zbożowego w Gdyni wygra właśnie KGS. "Cieszę się, że stary przetarg unieważniono ze względów bezpieczeństwa" - powiedział. "To otwiera możliwość, że podmiot państwowy może być operatorem terminalu zbożowego i nie tylko komercyjnie wykorzystywać nabrzeże, ale też realizować politykę rządu" - wskazał. Przypomniał, że listę oferentów w nowym postępowaniu poznamy już 3 lipca.

ardanowski, zakaz hodowli, zwierzęta na futra, zwierzęta futerkowe

Ardanowski: zakaz hodowli zwierząt na futra to dopiero wstęp

Zakaz hodowli zwierząt na futra to wstęp do realizacji utopijnej idei ograniczenia i likwidacji hodowli zwierząt – przestrzega Jan Krzysztof Ardanowski, poseł PiS i szef prezydencji Rady ds. Rolnictwa i Obszarów...

Bałtycki Terminal Zbożowy jest specjalistycznym terminalem masowym oferującym usługę przeładunku oraz czasowego składowania zbóż, nasion oleistych oraz surowców paszowych. Jak informuje na swojej stronie internetowej Port Gdynia, na terenie terminalu znajdują się magazyny płaskie, silosy i elewator o łącznej pojemności umożliwiającej składowanie do 72 tys. ton ładunków.

Przetarg na dzierżawę terminala do 2053 r. ogłoszono w październiku 2022 roku. 8 listopada ub.r. Zarząd Morskiego Portu Gdynia informował, że w wyniku przeprowadzonego publicznego postępowania za najkorzystniejszą została uznana oferta złożona przez konsorcjum: Szczecin Bulk Terminal, Tapini oraz Ribera. 15 grudnia została zawarta z konsorcjum przedwstępna warunkowa umowa dzierżawy.

Jednak decyzja władz Portu Gdynia spotkała się z ostrą krytyką zarówno organizacji rolniczych jak i przedstawicieli nowego rządu. Przetarg unieważniono.

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to największy państwowy producent żywności w Polsce o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa żywnościowego w kraju. Celem powstania Grupy była dywersyfikacja działalności oraz budowanie silnego holdingu spożywczego. 

Poleć
Udostępnij