Ardanowski: środki na rolnictwo są żenująco niskie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marzena Kozłowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-04-2021,12:30 Aktualizacja: 20-04-2021,13:23
A A A

W środę w Pałacu Prezydenckim odbędzie się konferencja ekspercka poświęcona finansowania rolnictwa i obszarów wiejskich - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, szef prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich.

W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele resortów rolnictwa oraz funduszy i polityki regionalnej, jak również eksperci, m.in. prof. Andrzej Czyżewski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz prof. Monika Stanny z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.

polityka spójności, obszary wiejskie, Alokacja środków ue

Na wsie trafia za mało środków z polityki spójności

Alokacja środków w ramach polityki spójności UE na obszary wiejskie stanowi zaledwie około jednej czwartej alokacji środków na obszary miejskie - wynika z analizy przygotowanej dla Parlamentu Europejskiego. Zdaniem...

Obecni będą też przedstawiciele Związku Gmin Wiejskich, Krajowej Rady Izb Rolniczych i Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich.

- Podczas kolejnych posiedzeń Rady, na których analizowaliśmy poszczególne programy finansowania gospodarki - zarówno Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej, jak i Krajowy Plan Odbudowy - pojawiły się pewne wątpliwości, które chcemy wyjaśnić - powiedział były minister rolnictwa.

Jak wskazał, kiedy w trakcie posiedzeń Rady prezydenccy eksperci wskazywali w rozmowie z przedstawicielami rządu na niewystarczające ich zdaniem środki w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej, słyszeli "zapowiedź rządu, że obszary wiejskie i rolnictwo będą wzmocnione istotnymi środkami zarówno w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz w kolejnym etapie Polityki Spójności".

- Kiedy pojawił się projekt KPO, chcieliśmy wiedzieć, ile w nim rzeczywiście przewidziano środków na przekształcenia na wsi, na poprawę jakości życia na obszarach wiejskich, ale również na inwestycje bezpośrednio w gospodarstwa rolne. Z przykrością stwierdzamy, że w projekcie KPO przestawionym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, tych środków jest znikoma ilość - powiedział Ardanowski.

Krajowy Plan Odbudowy, Waldemar Buda, wsparcie dla rolnictwa, rozwój obszarów wuejskich

Wieś i obszary wiejskie dostaną więcej pieniędzy z KPO

Po konsultacjach publicznych dotyczących Krajowego Planu Odbudowy, środki dla rolnictwa i obszarów wiejskich zostały zwiększone. Będą przeznaczone na skracanie łańcucha dostaw w przetwórstwie rolno-spożywczym - poinformował Waldemar...

Jak stwierdził szef prezydenckiej Rady, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda wskazywał, że środki bezpośrednio przeznaczone dla rolnictwa w KPO to około 900 mln euro. - Przypomnę kwotę 58 mld euro, która w ramach unijnego Funduszu Odbudowy ma trafić do Polski. To środki na rolnictwo są żenująco niskie, to jest około 1,5 proc. - mówił Ardanowski.

Zaznaczył, że z kolei Grzegorz Puda, minister rolnictwa zapowiadał, że środków dedykowanych rolnictwu i wsi będzie około 5 mld zł. - Niedawno w piśmie ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusza Kościńskiego do sejmowej komisji rolnictwa poinformowano, że resort będzie chciał zbliżyć się do 10 proc. wydatków na rolnictwo i obszary wiejskie - mówił poprzednik.

Jak podkreślił, podczas konferencji eksperci z prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich będą chcieli dowiedzieć się, ile ostatecznie środków przeznaczonych dla rolnictwa i wsi będzie w różnych programach.

- Chcemy, żeby przedstawiciele Ministerstw Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Funduszy i Polityki Regionalnej określili - nie przerzucając się wzajemnie - ile faktycznie tych środków będzie. 10 proc. jest kwota absolutnie niewystarczająca - powiedział szef prezydenckiej Rady.

Ardanowski podkreślił, że ogromną rolę ma tu do spełnienia minister rolnictwa. - Jego prawem, ale również jego obowiązkiem jest przekonanie kolegów z rządu, że rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich jest możliwy pod warunkiem zapewnienia odpowiednich środków na inwestycje oraz że rozwój wsi jest w interesie całego społeczeństwa, a nie jest partykularnym interesem rolników czy mieszkańców wsi - podkreślił były minister rolnictwa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement