Amerykański minister przyznaje: TTIP stwarza szanse i zagrożenia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
25-01-2016,11:45 Aktualizacja: 25-01-2016,11:55
A A A

Po obu stronach Atlantyku są szanse i zagrożenia wynikające z TTIP, ale porozumienie o wolnym handlu między UE a USA przyczyni się do rozwoju małych i średnich firm, które rosną szybciej, więcej zatrudniają i lepiej płacą – mówił szef USTR, amerykańskiej agencji ds. handlu, Michael Froman.

Froman przyjechał w niedzielę do Warszawy przed zaplanowaną na koniec lutego 12. rundą negocjacji między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi ws. umowy o transatlantyckim porozumieniu handlowo-inwestycyjnym (TTIP).

gospodarstwo rodzinne, TTIP, rolnictwo, UE, USA, agrobiznes, wieś

Gospodarstwa rodzinne nie sprostają konkurencji rolnictwa z USA

Negocjowana między UE a USA umowa o powołaniu strefy wolnego handlu może negatywnie wpłynąć na życie na wsi w Polsce i Europie, małe i średnie gospodarstwa rodzinne mogą nie sprostać konkurencji wielkoobszarowego rolnictwa z USA - ocenili eksperci...
W negocjacjach pełni rolę głównego negocjatora strony amerykańskiej. Jak podkreślił, przybył, by zapoznać się ze stanowiskiem Polski.

O TTIP Froman rozmawiał już z wicepremierem Mateuszem Morawieckim i polskimi przedsiębiorcami z branży nowych technologii. Na poniedziałek wyznaczono spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Biuro Przedstawiciela ds. Handlu (USTR) ma rangę ministerstwa, a jego szef wchodzi w skład gabinetu prezydenta USA. Agencja odpowiada za sprawy polityki handlowej i prowadzi negocjacje dotyczące handlu międzynarodowego.

– Myślę, że w negocjacjach obie strony – USA i UE – mają obszary, co do których wyrażają zainteresowanie, jeśli chodzi o rozszerzenie eksportu czy poszerzenie stosunków. Obie też mają pewne kwestie drażliwe. Ale celem negocjacji jest zwiększenie naszych możliwości i poradzenie sobie z trudnościami – wyjaśnił Froman podczas spotkania w warszawskim Google Campus.

– Jednym z powodów, dla których tu przybyłem, było poznanie, jakie są interesy Polski, jakie są kwestie drażliwe, abyśmy podczas negocjacji mogli odpowiednio się do nich odnieść – dodał.

utworzenie strefy wolnego handlu, umowa ttip, Instytut Globalnej Odpowiedzialności

Umowa TTIP zagraża zrównoważonemu systemowi żywności

Negocjowana między UE a USA umowa o powołaniu strefy wolnego handlu (TTIP) zagraża zrównoważonemu systemowi żywności - mówili w piątek eksperci podczas debaty zorganizowanej w Warszawie przez Instytut Globalnej...
Froman zaznaczył, że liberalizacja handlu między UE a USA otwiera nowe możliwości po obu stronach Atlantyku. Podczas gdy duże firmy sobie radzą bez umowy, otwarcia potrzebują te małe i średnie, które narażone są np. na podwójne koszty niektórych certyfikatów, niezbędnych przy prowadzeniu działalności w UE i USA – zauważył.

– Widzimy, że małe i średnie przedsiębiorstwa zazwyczaj szybciej się rozwijają, więcej zatrudniają, lepiej płacą. Oczywiście są też zagrożenia – mówił. – Handel jest zawsze trudny, ponieważ ludzie odczuwają skutki globalizacji, wpływ rozwoju technologii, zmian w gospodarce globalnej, rynków wschodzących – to wszystko wpływa na ich pracę, zarobki, strukturę gospodarki – podkreślił Froman.

Umowy handlowe, takie jak TTIP, według niego pomagają ukierunkować kwestie handlu międzynarodowego i inwestycji w gospodarce globalnej, m.in. poprzez ustanawianie wysokich standardów i zasad oraz ochronę praw własnościowych.

Europosłowie: TTIP to dla Polski szansa, ale też zagrożenie

Umowa o wolnym handlu, która obecnie negocjowana jest pomiędzy UE i USA to dla Polski szansa, ale też zagrożenie. Niższe ceny energii w USA mogą uderzyć w polski przemysł chemiczny i energochłonny - uważają polscy europosłowie. W piątek w...
Szef USTR w niedzielę rano spotkał się z wicepremierem Morawieckim. Jak relacjonował dziennikarzom podczas rozmowy poruszono szereg kwestii gospodarczych i mówiono o pogłębieniu wzajemnych relacji. Według Fromana odniesiono się też do TTIP i polskich interesów w negocjacjach.

Dziennikarzy pytali Fromana, jak Waszyngton odnosi się do najnowszych wydarzeń w Polsce: wszczęcia procedury kontroli praworządności przez Komisję Europejską oraz obniżenia ratingów kredytowych przez agencję Standard and Poor's.

– Utrzymujemy głębokie i szerokie stosunki z Polską, naszym kluczowym sojusznikiem i kluczowym partnerem w NATO, zarówno dwustronne, jak i w ramach UE. I jako zaprzyjaźniona demokracja śledzimy rozwój sytuacji bardzo wnikliwie – odparł.

– Jako demokracja chcemy być pewni, że polska demokracja nadal będzie odnosić się do tych kwestii – dodał Froman.

Negocjacje w sprawie utworzenia strefy wolnego handlu w obszarze transatlantyckim (TTIP) trwają od czerwca 2013 roku. Na koniec lutego w Brukseli zaplanowano 12. rundę rozmów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj