Agencja chce powalczyć o polski cukier. W sądzie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-08-2017,9:20 Aktualizacja: 31-08-2017,9:38
A A A

Agencja Nieruchomości Rolnych będzie dążyła do egzekucji prawa pierwokupu akcji Krajowej Spółki Cukrowej. Luki w ustawie o ziemi rolnej sprawiają, że nie będzie to łatwe.

Krajowa Spółka Cukrowa (Polski Cukier) rzadko znajduje się na pierwszych stronach gazet, ale to jedna z najbardziej cennych firm w zasobach skarbu państwa. ANR chce powalczyć o nią w sądzie - pisze czwartkowy "Puls Biznesu". Chodzi o 5 proc. udziałów, które są w rękach spółek Leo i Inwestor z Białej Podlaskiej.

cukier, ceny cukru, kwota cukrowa, produkcja cukru, zapasy cukru

Cukier tanieje, bo jest go dużo. Ekspert nie ma wątpliwości

Na krajowym rynku tanieje cukier. Powodem spadku cen była duża podaż surowca przy niewielkich zmianach popytu ze strony przemysłu przetwórczego oraz spadek stawek na świecie - informuje Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i...

"Zwracam się z uprzejmą prośbą o przejęcie przez Prokuratorię Generalną RP i prowadzenie na drodze sądowej sprawy dotyczącej pierwokupu akacji Krajowej Spółki Cukrowej" - napisała Irena Błaszczyk, prezes ANR, w piśmie do Prokuratorii Generalnej cytowanym przez gazetę.

To jeden z nielicznych przypadków, gdy ANR skorzystała z prawa pierwokupu, który daje kontrowersyjna ustawa o wstrzymaniu sprzedaży Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Okazja była wyjątkowa, bo agencja miała możliwość kupna aktywa po cenie trzykrotnie niższej niż 2,30 zł wartości księgowej na koniec grudnia 2016 roku.

ANR zgłosiła chęć wykorzystania pierwokupu w momencie, gdy Leo i Inwestor sprzedały udziały KSC na rzecz INBAP Cyprus Limited. Do transakcji doszło 30 i 31 grudnia 2016 roku. Były to umowy warunkowe (warunkiem był brak wykonania prawa pierwokupu przez ANR).

cukier, szkodliwość cukru, kampania Uczymy jak słodzić, Związek Producentów Cukru, produkcja cukru

Jak słodzić? Cukier wcale nie musi szkodzić

Związek Producentów Cukru rozpoczyna kampanię edukacyjną pod hasłem "Uczymy jak słodzić". Celem akcji jest zmiana wizerunku tego surowca przez uświadomienie, że jest w pełni naturalny i potrzebny w zbilansowanej diecie. Od wielu...

14 lutego 2017 roku do ANR dotarło pismo, że umowa sprzedaży na rzecz cypryjskiego INBAP została rozwiązana, i to dość szybko po zawarciu umowy sprzedaży, bo już 2 stycznia 2017 roku. Tym samym agencja straciła prawo do roszczeń - uznała Renata Paczóska, prezes spółki Inwestor, w piśmie do ANR.

Pismo spółek Leo i Inwestor dotarło do ANR kilka dni po publikacji w biuletynie BIP-u o wykonaniu prawa pierwokupu w stosunku do tych akacji. "Mając na uwadze zaistniałą sytuację, rozwiązanie powstałego sporu jest możliwe tylko na drodze sądowej" - pisze gazeta w oparciu o pismo ARP do Prokuratorii Generalnej.

Teraz agencja, aby wyegzekwować swoje prawa będzie potrzebować dobrych prawników. Będzie musiała udowodnić, że rozwiązanie zawartych umów sprzedaży było związane z wykonaniem przez nią prawa pierwokupu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj