2000 zł najniższej emerytury rolniczej i 30 zł zasiłku chorobowego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-06-2022,12:20 Aktualizacja: 27-06-2022,12:26
A A A

Podwyższenia świadczeń do takich kwot chcą rolnicy z województwa łódzkiego. Oprócz tego domagają się zabezpieczania cen skupu zbóż w okresie żniw i zmian w dopłatach do materiału siewnego.

Podczas VI Walnego Zgromadzenia Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego rolnicy-delegaci z regionu wypracowali konkretne wnioski odnośnie potrzebnej im pomocy. Zostały przekazane do "centrali" samorządu rolniczego do rozpatrzenia i realizacji.

emerytury i renty rolnicze, KRUS, świadczenia dla rolników, Anna Gembicka

Wiemy, ile osób obejmą przepisy emerytalne dla rolników

Nowe przepisy emerytalne dla rolników, przewidujące m.in. że przechodząc na emeryturę nie trzeba będzie zaprzestawać działalności rolniczej, obejmą ok. 130 tys. osób - poinformowała w Sejmie Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa....

Po pierwsze gospodarze chcą podjęcia działań w celu wprowadzenia rekompensat za straty wyrządzone w uprawach rolnych przez ptaki objęte całoroczną ochroną gatunkową (żurawie, czajki, wrzosy, sroki itp.), jak również ptaki żerujące na stawach rybnych (kormoran czarny, czaple, rybołowy itp.).

Po drugie domagają się zabezpieczania ceny skupu zbóż w okresie żniw. Napływ ziarna z Ukrainy sprawia bowiem, że stawki znacznie spadają, a przy wysokich nakładach poniesionych przez rolników może to doprowadzić nawet do bankructw wielu gospodarstw.

Rolnicy z woj. łódzkiego nie zapomnieli też o świadczeniach z KRUS. Domagają się zwiększenia emerytur dla gospodarzy, którzy zapłacą składki ponad wymaganą ich liczbę oraz wzrostu minimalnej renty i emerytury dla rolników do 2000 zł netto (waloryzacja emerytur z KRUS w stosunku do ZUS nie jest współmierna procentowo).

Do tego należałoby zdaniem delegatów podnieść stawkę "chorobowego" dla rolników do 30 zł netto, ale także wynagrodzenia pracowników Kasy do poziomu w innych urzędach.

Łódzcy rolnicy postulują ponadto dopuszczenie do obrotu i stosowania desykanta Reglone (substancja czynna dikwat) jako skutecznego środka do desykacji upraw ogrodniczych i rolniczych, a szczególnie nasiennych.

Wśród postulatów jest również zmiana w dopłatach z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Chodzi o zwiększenie kwot dopłat (do zbóż do 140 zł/ha, do ziemniaków 700 zł/ha, do roślin strączkowych 200 zł/ha) i możliwość składania wniosków w dwóch terminach (od 15 stycznia do 15 lutego za materiał zakupiony jesienią oraz od 25 maja do 25 czerwca za materiał zakupiony jesienią i wiosną).
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu