120 lat izb rolniczych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
02-01-2016,12:05 Aktualizacja: 02-01-2016,12:18
A A A

W 2016 r. przypada 120-lecie powołania do życia pierwszej izby rolniczej na ziemiach polskich. Pierwsza izba rolnicza rozpoczęła działalność w 1896 roku na prawie pruskim. Obecny rolniczy samorząd zamierza to uczcić.

Obecny rok przynosi także 20. rocznicę reaktywacji izb rolniczych, co dokonało się na podstawie umowy z 14 grudnia 1995 roku o izbach rolniczych. Ten akt pozwolił zorganizować demokratyczne wybory do poszczególnych organów izb. Premierowe wybory odbyły się 2 czerwca 1996 roku.

W styczniu 2016 roku przypada również 130. rocznica urodzin hrabiego Aleksandra Szembeka. Był to pierwszy wielkopolski minister rolnictwa oraz pierwszy polski prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Między innymi dlatego oficjalne rozpoczęcie obchodów jubileuszowych odbędzie się 11 stycznia w Siemianicach (woj. wielkopolskie), z którymi hrabia Szembek był związany. Zaplanowaną tam konferencję przygotowują samorządowcy oraz izby rolnicze: wielkopolska, dolnośląska, opolska, lubuska oraz kujawsko-pomorska.

KRIR, MRiRW, minister rolnictwa, Krzysztof Jurgiel, wieprzowina, kryzys

Tymi problemami minister powinen zająć się w pierwszej kolejności

Krajowa Rada Izb Rolniczych podczas drugiego posiedzenia V kadencji, które odbyło się 9 grudnia przyjęła stanowisko, w którym zwróciła ministrowi rolnictwa uwagę na najpilniejsze problemy wymagające szybkich działań. KRiR stoi...

Przypomnijmy, że członkami izb rolniczych są z mocy prawnej wszystkie osoby fizyczne i prawne, będące płatnikami podatku rolnego, a także osoby fizyczne i prawne, będące płatnikami podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej oraz członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych posiadający w tych spółdzielniach wkłady gruntowe. Izby mają swoje struktury powiatowe, wojewódzkie i centralne (Krajowa Rada Izb Rolniczych).

Co ważne, ten mający reprezentować interesy rolników samorząd gospodarczy dysponuje sporymi pieniędzmi na swoją działalność. Przepisy gwarantują na ten cel 2 proc. od zebranego przez gminy podatku rolnego – to w skali kraju grubo ponad 30 mln zł rocznie.

 


 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj