Źródło unijne: w WTO nie ma potwierdzenia złożenia skargi przez Ukrainę na Polskę, Słowację i Węgry

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
19-09-2023,8:20 Aktualizacja: 19-09-2023,8:21
A A A

W Światowej Organizacji Handlu nie ma w poniedziałek potwierdzenia złożenia skargi przez Ukrainę na Polskę, Słowację i Węgry w związku z embargiem na zboże. Sprawdzaliśmy w poniedziałek tę kwestię – powiedział PAP wysoki dyplomata jednego z unijnych krajów.

„W Światowej Organizacji Handlu spory zakładają w pierwszym rzędzie prowadzenie konsultacji w celu ich rozwiązania. Jeśli skarga wpłynie, Polskę, Słowację i Węgry w sporze reprezentować będzie Komisja Europejska” – przekazało PAP wysokie źródło unijne.

Siedziba Światowej Organizacji Handlu mieści się w Genewie.

muller, rzecznik rządu, polska, ukraina, skarga, wto, zakaz, import, zboże

Rzecznik rządu: skarga Ukrainy do WTO nie robi na nas wrażenia, podtrzymujemy swoje stanowisko

Podtrzymujemy swoje stanowisko, skarga Ukrainy do WTO (Światowej Organizacji Handlu) nie robi na nas wrażenia, nie mamy zamiaru z tego powodu cofać się z embarga, które wprowadziliśmy – oświadczył w poniedziałek w Polsat News rzecznik...

"Ukraina złożyła w poniedziałek skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na Polskę, Węgry i Słowację w związku z przedłużeniem przez te kraje embarga na ukraińskie produkty rolne" - poinformowała w poniedziałek ukraińska minister gospodarki Julia Swyrydenko w komunikacie, cytowana przez Reuters.

"Zasadniczo ważne jest dla nas udowodnienie, że poszczególne państwa członkowskie nie mogą zakazać importu ukraińskich towarów. Dlatego składamy przeciwko nim pozwy w WTO. Jednocześnie mamy nadzieję, że państwa te zniosą swoje ograniczenia i nie będziemy musieli wyjaśniać tej kwestii w sądach" - napisała Swyrydenko w komunikacie opublikowanym na stronie jej resortu.

W piątek Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów - Polski, Węgier, Słowacji, Bułgarii i Rumunii. Po tej decyzji Warszawa, Budapeszt i Bratysława przedłużyły zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!