Zniesiony VAT na żywność jeszcze bez efektu cenowego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Zatyka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-03-2023,12:00 Aktualizacja: 29-03-2023,12:04
A A A

Zatwierdzone w piątek przez rząd Portugalii zniesienie podatku VAT na podstawowe produkty żywnościowe nie przyniosło dotychczas efektów cenowych, choć ekonomiści, klienci i gabinet premiera Antonia Costy wierzą, że tak się stanie.

Ana Silva, niezależna ekonomistka powiedziała, że pomiędzy piątkiem a wtorkiem nie doszło do spodziewanych obniżek cen produkty spożywczych w sklepach detalicznych.

VAT  na żywność, Portugalia, Antonio Costa, artykuły spożywcze

Rząd walczy z drożyzną. VAT na produkty spożywcze będzie niższy

Portugalski rząd obniży podatek VAT na artykuły spożywcze - ogłosił w parlamencie premier Antonio Costa. Wyjaśnił, że decyzja wynika z konieczności ulżenia konsumentom w czasie szybko rosnącej inflacji. Podczas przemówienia w Zgromadzeniu...

- W przypadku asortymentu towarów spożywczych od kilku dni utrzymuje się zbliżona cena towarów. Podobnie jest w przypadku paliw, które często są kluczem do zmian wartości towarów w detalu - stwierdziła ekspertka.

Rząd w Lizbonie obniżając ceny 44 głównych produktów spożywczych, spodziewa się znaczącego spadku wartości podstawowego koszyka żywności, wskazując, że w ciągu ostatniego roku podrożała 3-krotnie więcej niż wynosi inflacja.

- Cieszę się, że produktów bez podatku VAT jest tak dużo. Póki co, nie widzę jednak większej różnicy w sklepach w mojej okolicy - powiedziała Maria Sena, seniorka z lizbońskiej dzielnicy Benfica.

Większość produktów, na które rząd Portugalii zniósł VAT stanowią ryby, mięso i warzywa, w tym m.in. pomidory, cebula, ziemniaki, marchew, fasola, dynia, brokuły oraz kapusta. Zerowa stawka VAT obejmie też oleje roślinne, margarynę, chleb oraz jaja, sery i mleko krowie.

Costa zapewnił, że jego gabinet zrobi wszystko, aby Portugalczycy odczuli w portfelu różnicę. Zapewnił, że najpóźniej do końca kwietnia powinien być widoczny spadek cen podstawowych towarów spożywczych. - Najważniejsze, abyśmy nie mówili, że winny podwyżek jest A, B, czy C (…). Wszyscy wiemy, że głównym winowajcą jest Władimir Putin - powiedział premier.

Portugalski rząd zapowiedział, że oczekiwane z powodu zniesienia VAT obniżki cen w sklepach będą sprawdzane podczas kontroli inspekcji handlowej. Powinny nasilić się w drugiej połowie kwietnia. Dotychczas w kraju były trzy stawki VAT na produkty spożywcze - 6 proc., 13 proc. i 23 proc.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu