Zełenski podziękował Radzie UE za zawieszenie ceł. "Liberalizację tymczasową musimy przekształcić w stałą""

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
26-05-2023,7:55 Aktualizacja: 26-05-2023,7:57
A A A

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w czwartek Radzie UE za decyzję o zawieszeniu na kolejny rok ceł importowych na ukraińskie produkty rolne. - To wzmacnia nas wszystkich w Europie - ocenił szef państwa.

W czwartek Rada UE, czyli państwa członkowskie wspólnoty, przyjęła rozporządzenie, które przedłuża do czerwca 2024 roku zawieszenie ceł, kontyngentów i środków ochrony na ukraiński eksport do UE, w tym produkty rolne.

"To nowy etap sektorowej integracji naszej gospodarki - Ukrainy i całej Unii Europejskiej. To jest to, co jednoznacznie wzmacnia nas wszystkich w Europie" - powiedział Zełenski na nagraniu opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych.

rada ue, cła, import, ue, ukraina, produkty rolne

Rada UE przedłużyła zawieszenie na kolejny rok ceł importowych na ukraińskie produkty rolne

Rada UE, czyli państwa członkowskie Wspólnoty, przyjęła w czwartek rozporządzenie, które przedłuża do czerwca 2024 roku zawieszenie ceł, kontyngentów i środków ochrony handlu na ukraiński eksport do UE, w tym...

"W ramach naszego ruchu w stronę UE taką liberalizację - na razie tymczasową - musimy przekształcić w stałą i nie może być wobec niej żadnych wyjątków i ograniczeń" - podkreślił.

Zełenski podziękował partnerom za tę decyzję. "Każdy, kto chce siły i mocy dla całej Europy, podejmuje właśnie takie decyzje" - dodał.

"Musimy być świadomi tego, że też po tym istnieje ryzyko, że pewne ograniczenia i tak mogą pozostać. Jeśli nacisk pewnych rządów na UE będzie utrzymany. Ale wewnętrzna polityka nie powinna przesłaniać wspólnych europejskich celów" - kontynuował szef państwa.

"Więc jestem pewien, że zdołamy znaleźć takie rozwiązanie, w tym dla rolników na Ukrainie i w niektórych krajach sąsiednich, które będzie odpowiadać naszym wspólnym europejskim interesom i standardom" - oznajmił Zełenski.

Poleć
Udostępnij