Zegar biologiczny roślin pomaga ustalić najlepszy czas oprysków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-08-2019,9:20 Aktualizacja: 19-08-2019,9:24
A A A

Rytm dobowy roślin wpływa na to, jak reagują na herbicydy. To odkrycie może pomóc w zmniejszaniu strat i poprawę poziomu plonów - uważają angielscy naukowcy.

- Badanie sugeruje, że w przyszłości można będzie stosować niektóre środki chemiczne w rolnictwie w taki sposób, aby wykorzystać działanie zegara biologicznego roślin. Takie podejście, łączące biotechnologię i precyzyjne rolnictwo, może przynieść ekonomiczne i ekologiczne korzyści - uważa dr Antony Dodd z School of Biological Sciences na Uniwersytecie w Bristolu.

herbicyd, chwasty, zwalczanie chwastów, paweł sieldecki, Rafał Archacki

Przez przypadek odkryli bezpieczny dla środowiska i skuteczny herbicyd

Biolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli bezpieczne dla środowiska herbicydy, które skutecznie zwalczają chwasty. Cząsteczki - innowacyjne pod względem struktury chemicznej - przeszły testy toksykologiczne. Substancje, które...

Tak jak ludzie, rośliny mają zegary biologiczne, które są kluczowe dla życia w warunkach dnia i nocy. Zegary decydują o ich wzroście i odpowiedzi na zmiany w otoczeniu.

W artykule opublikowanym w "Nature Communications" naukowcy dowodzą, że zamieranie tkanki roślinnej i powolny wzrost wynikający z zastosowania herbicydu glifosat zależy od czasu, w którym środek zaaplikowano i od zegara biologicznego roślin.

Rytm dobowy wpływa też na minimalną ilość herbicydu, jaką trzeba zastosować, żeby zadziałał na roślinę, co oznacza, że o określonych porach potrzeba go mniej. W związku z tym można byłoby zredukować ilość stosowanych środków, a to oszczędziłoby rolnikom czasu, pieniędzy i zmniejszyłoby wpływ na środowisko.

W medycynie stosowane jest już podejście, w którym przy aplikowaniu leków i stosowaniu terapii bierze się pod uwagę zegar biologiczny. Brytyjskie badanie jest dowodem na to, że podobne zasady można wprowadzić w rolnictwie i zabiegi pielęgnacyjne upraw przeprowadzać w momencie, który jest najodpowiedniejszy dla określonych gatunków uprawnych czy chwastów.

Jak przekonują naukowcy, takie działania mogłyby odegrać rolę w przyszłym intensyfikowaniu rolnictwa w zrównoważony sposób na potrzeby rosnącej populacji.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!