Wydatki na rolnictwo mają być ograniczone. W UE jest silna presja

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-05-2020,10:00 Aktualizacja: 01-05-2020,18:48
A A A

- W UE jest silna presja, by w przyszłym budżecie unijnym ograniczać wydatki na rolnictwo - powiedział podczas debaty w komisji rolnictwa PE Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa.

Polityk tłumaczył, że sytuacja w rolnictwie w związku z kryzysem koronawirusowym jest trudna i dotknęła wszystkie jego sektory, na co nakłada się skomplikowana sytuacja w unijnym transporcie.

Janusz Rowiński, Towarzystwo Ekonomistów Polskich, gospodarstwa rolne, przetwórstwo

Rolnictwo odporne na koronawirusa, gorzej z przetwórstwem

- Polskie rolnictwo jest odporne na pandemię koronawirusa, gorzej może być z przemysłem rolno-spożywczym i handlem żywnością - uważa Janusz Rowiński z Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Ekspert zaznacza, że w gospodarstwach rolnych jest...

Według komisarza kryzys unaocznia, że dla unijnego sektora rolniczego ważne jest: wspieranie eksportu, utrzymanie wspólnego rynku i przepływu towarów oraz wzmacnianie odporności na sytuacje kryzysowe.

Podkreślił, że trzeba budować niezależność rolnictwa rozumianą jako mniejsze - na tyle, na ile to możliwe - uzależnienie rolników od importu środków produkcji, np. pasz, a z drugiej strony mniejsze - na tyle, na ile to możliwe - uzależnienie od rynków eksportowych. - To jest bardzo ważna lekcja z tego kryzysu - dodał.

Podczas debaty pojawiały się pytania dotyczące przyszłego unijnego budżetu na lata 2021-2027. Jego kształt nie został jeszcze ustalony przez kraje UE.

- Jest to przedmiotem politycznej dyskusji. (…) O tym, jaki mamy budżet dla całej UE, decyduje wola polityczna państw członkowskich, co dotyczy też budżetu na Wspólną Politykę Rolna - odpowiedział.

koronawirus, masło, mleko, branża mleczarska, eksport, spadek cen, produkcja mleka,

Epidemia koronawirusa niszczy branżę mleczarską

Koronawirus spowodował zerwanie łańcuchów dostaw, a tym samym znaczne ograniczenie eksportu. Nadprodukcja przetworów mleczarskich doprowadziła do spadku cen głównie masła, śmietany i mleka w proszku.    Ceny masła,...

Wojciechowski zapewnił, że robi wszystko, by budżet na rolnictwo w przyszłych ramach finansowych był jak najsilniejszy.

- W dyskusjach o przyszłym budżecie UE toczmy spory, czy to ma być 1,11 proc., czy 1,07 proc., czy 1,03 proc. dochodu narodowego brutto UE, a są państwa członkowskie, które chcą, żeby to było tylko 1 proc.. Jest silna presja, by ograniczać wydatki na rolnictwo - to są realia polityczne. (…) KE dysponuje takim budżetem, jaki powierzą jej do dyspozycji w ramach politycznej zgody państwa członkowskie - podkreślił.

Dodał, że KE akceptuje obecnie programy pomocy publicznej, przedłożony przez państwa członkowskie, które łącznie sięgają kwoty 1,8 bln euro (stan na 22 kwietnia). - To jest prawie dwa razy więcej niż siedmioletni budżet Unii Europejskiej - zwrócił uwagę komisarz.

Wojciechowski powiedział też, że potrzeby rolnictwa są obecnie zdecydowanie większe, niż były wcześniej. - Mamy kryzys, mamy nowe wyzwania związane z Nowym Zielonym Ładem. Rolnictwo musi być bardziej odporne na sytuacje kryzysowe. Problemy rolnictwa są doskonale rozumiane w Komisji Europejskiej. Potrzeb jest mnóstwo. Mamy do czynienia z potężnym kryzysem, którego doświadczają praktycznie wszystkie sektory gospodarki - wyjaśnił na koniec.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement