Włochy czołowym eksporterem żywności do Polski

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-03-2017,14:05 Aktualizacja: 09-03-2017,14:23
A A A

Z roku na rok rośnie eksport włoskich produktów spożywczych do Polski. W ubiegłym wartość importu poszła w górę o 6 proc. - wynika z informacji ICE-Agencji Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich.

Włoskie produkty spożywcze znajdują się w czołówce importowanych do Polski. W 2016 roku dostawy osiągnęły wartość bliską 735 mln euro. Wśród eksporterów żywności do Polski, kraj ten zajmują od kilku lat 4 miejsce.

Międzynarodowa Organizacja do spraw Winorośli i Wina, produkcja wina na świecie, konsumpcja wina,

Na świecie produkuje się coraz więcej wina. Włochy nowym liderem

Światowa produkcja wina wzrosła w 2015 roku o 2 proc. do 275,7 mln hektolitrów. Na pierwsze miejsce wysunęły się Włochy, które zdetronizowały Francję i Hiszpanię. Rok wcześniej to Francja zajmowała pierwsze miejsce w światowej...

"Obserwujemy coraz większe zainteresowanie konsumentów z Polski nie tylko produktów nieprzetworzonych takich jak pomidory czy winogrona, ale także takich, których wyprodukowanie wymaga wyjątkowych warunków i które bardzo często są charakterystyczne dla danego regionu" - powiedział cytowany w czwartkowym komunikacie Antonio Mafodda,  dyrektor ICE-Agencji Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich, Sekcji Promocji Handlu Ambasady Włoskiej.

Popularnością cieszą się także inne produkty mleczne, jak mozzarella, mascarpone, czy ricotta. Włosi dostarczają do Polski całą gamę serów, których mają u siebie bardzo dużo. Niemal każdy region pochwalić się może swoim własnym rodzajem tego produktu, w tym - z unijnym certyfikatem Chronionej Nazwy Pochodzenia.  

"Regionalne produkty z południa Włoch, wśród których aż 215 (na 814 we Włoszech i 2936 na świecie) posiada certyfikat Chronionej Nazwy Pochodzenia (PDO i PGI), prezentują w Warszawie ich producenci z czterech prowincji tzw. dołu apenińskiego buta: Apulii, Kalabrii, Kampanii i Sycylii" - informuje ICE.

Polska żywność podbija Włochy. Wymiana handlowa nabiera tempa

Włosi coraz chętniej sięgają po produkty spożywcze i napoje produkowane w Polsce. Z danych Ministerstwa Gospodarki wynika, że tylko w tym roku wzrost dynamiki polskiego eksportu do Włoch oscyluje w granicach 12 procent. Włochy pozostają piątym...

Południe Italii to największy producent we Włoszech oliwy z oliwek, makaronów, pomidorów "pelati" czyli bez skórki, mozzarelli, oliwek a także cytrusów i innych owoców. To właśnie z tego obszaru pochodzą takie produkty jak Mozzarella di Bufala Campana DOP, pomidory "pelati" San Marzano, czerwona cebula z Tropei, pomidorki Ciliegino di Pachino, a także kilka uznanych odmian cytrusów jak na przykład czerwona pomarańcza z Etny.

"Import włoskiej żywności systematycznie rośnie. W ostatnich 5 latach jego wartość wzrosła aż o 31 proc. W ubiegłym roku wartość importu w 2016 roku 733,6 mln euro wzrosła o sześć procent w stosunku do roku 2015, kiedy import włoskich produktów do Polski osiągnął wartość 691,8 mln euro" - napisano w komunikacie.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu