Winobranie rozpoczęło się kilka tygodni wcześniej niż zwykle

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Małgorzata Wyrzykowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-07-2018,14:00 Aktualizacja: 01-08-2018,7:59
A A A

Winobranie na Węgrzech rozpoczęło się w tym roku wcześniej niż zwykle z powodu wyjątkowo ciepłej i jednocześnie deszczowej pogody - poinformował dziennik "Nepszava".

- Z powodu wyjątkowo ciepłej i deszczowej pogody winobranie rozpoczyna się na Węgrzech o kilka tygodni wcześniej niż zwykle. Nie było czegoś takiego jak sięgnąć pamięcią - powiedział David Brazsil, szef Narodowej Rady Wspólnot Winiarskich (HNT).

wino, KOWR, wniosek, prawo, przepisy

Chcesz legalnie wyrabiać i sprzedawać wino? Złóż wniosek

Każdy producent i przedsiębiorca, wyrabiający wino z winogron pozyskanych z upraw winorośli położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczone do wprowadzenia do obrotu, powinien zostać wpisany do ewidencji prowadzonej przez dyrektora...

Jak podkreślił, w wielu miejscach zakończono już (o dwa tygodnie wcześniej niż w poprzednich latach) zbiór najwcześniej dojrzewającego szczepu winogron, "Perły Csaba".

Winobranie co roku zaczyna się właśnie od tego szczepu, rosnącego w regionie winiarskim Balatonboglar nad Balatonem. Zbiór winogron rozpoczął się już 24 lipca.

Na całych Węgrzech winobranie potrwa jeszcze kilka miesięcy. Na przykład w regionie tokajskim zbiór owoców szczepu "Sargamuskotaky" (żółty muskat) może się rozpocząć już w sierpniu, czyli 2-3 tygodnie wcześniej niż zwykle. Owoce na tokajskie wino aszu zbiera się natomiast dopiero w październiku-grudniu.

Stan zbieranych winogron niemal wszędzie jest odpowiedni, producenci spodziewają się więc dobrego roku zarówno pod względem jakości wina, jak i jego ilości. Według danych HNT w ubiegłym roku z upraw o powierzchni 65 tys. ha zebrano 450 tys. ton winogron o znakomitej jakości.

produkcja wina, wino, winobranie, włochy, związek rolniczy coldiretti

Globalne ocieplenie zmieniło wino i termin winobrania

Globalne ocieplenie zmieniło włoskie wino, w którym zawartość alkoholu wzrosła w ciągu ostatnich 30 lat o procent - wynika z analizy ekspertów. Winobranie w tym kraju rozpoczyna się miesiąc wcześniej. W raporcie rolniczego związku...

Jeszcze w latach 80. produkowano na Węgrzech 6-7 mln hektolitrów wina rocznie, ale 10 lat temu ilość ta spadła do 3-3,5 mln, a w latach 2008-2011 do 2,5 mln. Ubiegłoroczny wynik 2,8 mln hektolitrów uznawany jest zatem za wysoki.

W kraju spada ostatnio import wina, a rośnie eksport. W 2017 roku sprzedano milion hektolitrów, co oznacza znaczny wzrost w stosunku do 600 tys. hektolitrów, uzyskiwanych przeciętnie w poprzednich latach. Dostawy tymczasem wyniosły w ubiegłym roku zaledwie 200 tys. hektolitrów.

Najważniejszym odbiorcą węgierskich win pozostają Niemcy, ale ważnymi rynkami są też Polska, Czechy i Słowacja. Najwięcej butelkowanych win kupuje jednak Wielka Brytania.

Spożycie krajowe wynosi przeciętnie 23-25 litrów rocznie na osobę, choć istnieje niewielkie grono smakoszy, którzy wypijają nawet więcej niż 70 litrów wina.

Według "Nepszava" branża winiarska nie uniknęła bolączki wielu innych sektorów gospodarki - braku rąk do pracy. Za stawkę godzinową 800-1200 forintów (10,6-16 zł), uważaną za przeciętną w branży, nie ma już chętnych do pracy. Problem łagodzi postępująca mechanizacja zbioru winogron.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement