Wiceminister rolnictwa Ukrainy: odszkodowanie za rozsypane zboże powinna wypłacić strona polska

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
28-02-2024,14:20 Aktualizacja: 28-02-2024,14:21
A A A

Ukraiński wiceminister rolnictwa ocenił w środę, że odszkodowanie za ukraińskie zboże rozsypane z wagonów w Polsce wypłacić powinna strona za to odpowiedzialna. Potwierdził, że Ukraina została powiadomiona, iż w Polsce wszczęto postępowania w sprawie niszczenia produktów rolnych.

W wypowiedzi dla telewizji publicznej Taras Wysocki powiedział, że szkody dla mienia prywatnego "są w sposób oczywisty wykroczeniem". Dodał następnie, że odszkodowanie powinien wypłacić sprawca szkód, przy czym jest to możliwe tylko po odpowiednim postępowaniu sądowym, albo też jako dobrowolne zadośćuczynienie.

minister, kierwiński, wysypane zboże, protest rolników

Szef MSWiA: wysypywanie ziarna jest nieakceptowalne. To przestępstwo

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński powiedział, że nieakceptowalne jest wysypywanie ziarna z transportu i że policja reaguje na tego typu sprawy. Podkreślił, że na takie anarchizowanie życia publicznego polska policja i...

"Mówimy o postępowaniu sądowym (...). Mamy nadzieję, że sprawy zostaną rozpatrzone i przekazane do sądu w maksymalnie krótkim czasie. Liczmy na sprawiedliwość i na odnotowanie, iż niezbędne jest całkowite pokrycie szkód przez tych, którzy je wyrządzili" - powiedział wiceminister.

Przekonywał, że jest to powszechną praktyką w państwach demokratycznych i że "jeśli taki fakt zaistniał, to jest naturalne, że odszkodowanie powinna zapewnić ta strona, która jest winna".

Wicepremier infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow oświadczył w niedzielę, że w Polsce zniszczono 160 ton ukraińskiego zboża, które było transportowane do portu w Gdańsku, by trafić do innych krajów. Określił to jako "wandalizm" i wezwał władze polskie do pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu