Wiceminister promował polską żywność na Białorusi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Z Mińska Justyna Prus PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-11-2016,8:15 Aktualizacja: 09-11-2016,8:55
A A A

O zniesieniu barier dla polskich producentów żywności na białoruskim rynku i możliwych inwestycjach rozmawiał w Mińsku wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki. Wziął udział w akcji promocyjnej "Smaki Europy" i otwarciu targów Prodexpo-2016.

- Omówiliśmy z białoruskim wiceministrem rolnictwa Uładzimirem Grakunem kwestie związane ze zniesieniem barier dla polskich producentów, zarówno jeśli chodzi o eksport, jak i o inwestycje - mówił wiceszef resortu podczas prezentacji dotyczącej programu "Smaki Europy - jakość i tradycja". Jest to trzyletni program promocji produktów spożywczych z krajów UE, wytwarzanych tradycyjnymi metodami, zgodnie z obowiązującymi we Wspólnocie systemami jakości.

jabłka, produkcja jabłek, eksport jabłek, zapasy jabłek, ceny jabłek, owoce

Białoruś największym odbiorcą polskich jabłek

W sezonie 2015/16 Polska sprzedała innym krajom 968 tys. ton jabłek. To zaledwie o 2 tys. ton więcej od wyniku z roku handlowego 2014/2015.   Eksperci Eurostatu podają, że mocno zmieniła się za to struktura geograficzna eksportu tych...

Wiceminister oświadczył, że rozmowy dotyczyły m.in. możliwości wwozu na teren Białorusi pasz mineralnych bez konieczności posiadania certyfikatów weterynaryjnych czy ułatwień sprzedaży na białoruskim rynku wołowiny i wieprzowiny.

- Kluczowe kierunki dla nas to wspieranie handlu i sprzyjanie inwestycjom w sektorze rolno-spożywczym. W ciągu pół roku Białoruś odwiedziła 1/3 polskiego rządu - oświadczył. Jego wizyta, jak zapewniał, wpisuje się w ten trend.

Obecni w Mińsku przedstawiciele polskich przedsiębiorstw mówili o potrzebie gwarancji i zabezpieczeń dla inwestorów. - Próbowałem raz prowadzić biznes w Rosji i raz na Ukrainie. Dwa razy straciłem pieniądze, nie chciałbym, by stało się to po raz trzeci - powiedział Zbigniew Nowak, przewodniczy rady krajowej Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP i właściciel zakładów mięsnych.

Piotr Ziemann, koordynator programu "Smaki Europy" powiedział, że w badaniach przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorców Białoruś została wskazana jako najbardziej interesujący rynek.  
produkty tradycyjne, targi spożywcze, worldfood kazachstan, małopolska agencja rozwoju regionalnego

Polska żywność promuje się w Kazachstanie

W Ałmaty (Kazachstan) trwają od wczoraj największe w Azji Centralnej 19. Międzynarodowe Targi Spożywcze WorldFood Kazachstan 2016. W imprezie bierze udział blisko 400 wystawców z 31 krajów, w tym z Polski. Podczas trzydniowych...

Wszyscy uczestnicy spotkania podkreślali, że współpraca polsko-białoruska, także inwestycyjna, ma duży potencjał korzyści dla obu stron. Polscy producenci mogliby sprzedawać na rynku białoruskim swoje towary, ale gotowi są wnosić do tworzonych na Białorusi przedsiębiorstw sprzęt, technologie i doświadczenie, zdobyte dzięki wejściu do UE.

Do Mińska przyjechali przedstawiciele 24 firm z różnych dziedzin. - To branża mięsna, maszynowa, owocowo-warzywna, producenci dodatków do przetwórstwa. Każda z tych firm widzi w tym rynku duży potencjał - wyliczał Ziemann.

Łukasz Hołubowski, szef Agencji Rynku Rolnego mówił z kolei, że "polskie rolnictwo to także miejsca pracy". - Prezentowany był program otwarcia polskiego rynku dla pracowników sezonowych z Białorusi. Strona polska jest gotowa zatrudniać ich za dobrą płacę i z zachowaniem wszystkich świadczeń socjalnych - oznajmił.
wieprzowina, asf, tuczniki, embargo

Wieprzowina z Polski trafi na Białoruś?

Zakłady mięsne od lutego 2014 r. nie mogą eksportować wieprzowiny na Białoruś. Władze tego kraju nałożyły na nas embargo po tym, jak w naszym kraju wykryto pierwsze przypadki ASF u dzików. Po przeszło dwóch latach pojawia się...

Ambasador Konrad Pawlik przytoczył dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, według których w Polsce przebywa obecnie 7,9 tys. białoruskich pracowników (dla porównania 611 tys. z Ukrainy, 9 tys. z Mołdawii).  

Przypomniał, że w pierwszych ośmiu miesiącach 2016 roku dwustronna wymiana handlowa w sektorze produktów rolno-spożywczych wzrosła o 40 proc. i osiągnęła 244 milionów euro. Białoruś jest po UE największym odbiorcą polskiej żywności.

Wiceminister Zarudzki wziął w Mińsku udział w uroczystym otwarciu targów spożywczych Prodexpo. W tym roku bierze w nich udział ok. 2 tys. uczestników z 67 krajów. Polskie firmy są podczas nich prezentowane na stoisku "Smaków Europy" i stanowisku Agencji Rynku Rolnego "Polska smakuje".

Poleć
Udostępnij