Weszło w życie przedłużenie wolnego handlu UE z Ukrainą. Czy ograniczenia na produkty rolne okażą się wystarczające?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
06-06-2024,14:40 Aktualizacja: 06-06-2024,14:43
A A A

Weszło w życie w czwartek rozporządzenie Rady UE o przedłużeniu na kolejny rok wolnego handlu z Ukrainą, w tym zawieszeniu ceł importowych i kontyngentów na ukraiński eksport do Unii. Część produktów rolnych została jednak objęta ograniczeniami ilościowymi.

Zawieszenie ceł importowych i kontyngentów na ukraiński eksport produktów rolnych do UE będzie obowiązywać do 5 czerwca 2025 r. Taką decyzję podjęły jeszcze w połowie maja kraje członkowskie. Teraz rozporządzenie oficjalnie weszło w życie.

"To odnowienie silnego wsparcia gospodarczego UE dla Ukrainy pojawia się w kluczowym momencie, kiedy kraj zmaga się z ponownym atakiem militarnym" Rosji - skomentował w czwartek komisarz UE ds. handlu Valdis Dombrovskis.

Tym razem jednak, po protestach środowisk rolniczych i części państw członkowskich, w tym Polski, zdecydowano o nałożeniu ograniczeń ilościowych na część importowanych z Ukrainy produktów rolnych, w tym jaj, drobiu, miodu, cukru, owsa, kukurydzy i kaszy.

ukraina, rosja, zboże, morze czarne

Wiceszef polskiego MSZ: Ukraina po cichu wygrywa wojnę na Morzu Czarnym. Rosji nie udało się zablokować eksportu zboża

Ukraina po cichu wygrywa wojnę na Morzu Czarnym, Rosji nie udało się zablokować eksportu zboża – powiedział we wtorek wiceszef polskiego MSZ Jakub Wiśniewski podczas Międzynarodowych Targów Morskich Posidonia w Grecji. Nie ma lepszego...

W rozporządzeniu zapisano również, że w przypadku wystąpienia znaczących zakłóceń na rynku UE lub na rynkach jednego lub kilku krajów UE z powodu importu z Ukrainy, na przykład pszenicy, Komisja Europejska może podjąć szybkie działania i "nałożyć wszelkie środki, które uzna za konieczne". Ma to lepiej chronić rynki w UE.

"Nowe środki obejmują teraz silniejsze zabezpieczenia dla wrażliwych sektorów rolnictwa UE. Odpowiadamy w ten sposób na uzasadnione obawy wyrażane przez naszych rolników i państwa członkowskie" - powiedział Dombrovskis.

Cła i kontyngenty na ukraińskie produkty rolne pozostają zawieszone od czerwca 2022 r. Ma to złagodzić trudną sytuację, w jakiej znaleźli się ukraińscy producenci w związku z inwazją Rosji i zapewnić ukraińskim rolnikom dostęp do rynku UE. Unijny import z Ukrainy w 2023 roku wyniósł 22,8 mld euro w porównaniu z przedwojennym poziomem 24 mld euro w 2021 r.

Poleć
Udostępnij