Węgierscy rolnicy także w trudnej sytuacji. Stracili swoje rynki eksportowe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Furdyna PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
13-09-2023,7:50 Aktualizacja: 13-09-2023,7:54
A A A

Pomimo zakazu importu ukraińskich produktów rolnych, węgierskie rolnictwo znajduje się w trudnej sytuacji z powodu załamania rynków eksportowych – informuje portal gospodarczy HVG.

„System został całkowicie zachwiany: rynek został zamrożony przez załamanie rynków eksportowych i ukraińskie zapasy w naszym kraju” – powiedział Tibor Csosz, doradca Krajowego Związku Spółdzielni Rolniczych i Producentów (MOSZ).

Utrata rynków eksportowych

Jako powód zakłóceń na rynku HVG wskazuje obowiązek deklaracji eksportowych, który został wprowadzony przez rząd w marcu ubiegłego roku i zniesiony dopiero w styczniu tego roku. Według władz był on niezbędny do zapewnienia nieprzerwanych krajowych dostaw żywności i pasz.

węgry, komisja europejska, import z ukrainy, nagy

Węgry chcą utrzymać zakaz importu zboża z Ukrainy do końca roku

Chcemy przekonać Komisję Europejską, aby zaakceptowała nasz zakaz importu ukraińskiego zboża do końca roku. Dzięki temu rolnicy będą mogli zebrać i przechować nowe plony - powiedział we wtorek minister rolnictwa Węgier Istvan Nagy w...

„Węgierscy producenci stracili swoje poprzednie rynki eksportowe, ponieważ zagraniczni przetwórcy, tacy jak włoscy, zwrócili się do krajów, w których nie musieli czekać 30 dni na zgodę rządu. A ukraińskie zboże było pod ręką” – napisał portal.

Sporo zeszłorocznych zapasów

W magazynach wciąż znajduje się sporo zeszłorocznych zapasów, a tegoroczne zbiory mają znacznie przewyższyć krajowe zapotrzebowanie m.in. na kukurydzę czy pszenicę.

„Rolnicy nie spieszą się ze sprzedażą swoich plonów przy obecnym poziomie cen” – pisze HVG zaznaczając, że przeciętny rolnik straci w tym roku ok. 100 tys. ft (ponad 1,2 tys. zł) na hektarze.

Jak zaznacza portal, UE nie chce przedłużać obowiązującego do 15 września zakazu importu ukraińskich produktów rolnych. „Rząd Viktora Orbana chciałby utrzymać zakaz importu jesienią, nawet z własnej inicjatywy, ale przepisy UE tego zabraniają” – pisze HVG.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!