W przyszłym tygodniu Komisja Europejska ma przedstawić informacje w sprawie ukraińskiej propozycji dotyczącej zboża

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
28-09-2023,8:30 Aktualizacja: 28-09-2023,8:35
A A A

Komisja Europejska nie przedstawiła w środę informacji w sprawie ukraińskiej propozycji dotyczącej zboża, ale zapowiedziała, że zrobi to w przyszłym tygodniu – powiedział dziennikarzom w Brukseli Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

W Brukseli odbyło się spotkanie ambasadorów państw członkowskich przy UE. Na wniosek Polski rozmowy dotyczyły m.in. ukraińskiego zboża.

KE w połowie września poinformowała, że Ukraina zobowiązała się do przedstawienia do 18 września propozycji dotyczącej rozwiązania problemu eksportu ukraińskiego zboża. Kijów jednak tego nie uczynił.

Stan rozmów z Ukrainą

„Chcieliśmy usłyszeć od KE, jaki jest aktualny stan rozmów ze stroną ukraińską, o których słyszymy z publicznych wypowiedzi, z publicznych oświadczeń. (…) Komisja nie przedstawiła oczekiwanych informacji przez państwa członkowskie. Zapowiedziała, że zrobi to w przyszłym tygodniu” – powiedział ambasador Sadoś.

Polski dyplomata przekazał też dziennikarzom, że rozmowy w gronie unijnej „27-ki” to jedyny format, w ramach którego Polska chce omawiać te kwestie.

onz, handel, umowa zbożowa, porozumienie zbożowe, korytarz humanitarny, ukraina, rosja, zboże

ONZ: tymczasowy ukraiński korytarz zbożowy nie powinien zastępować szerszej umowy

Utworzenie przez Ukrainę tymczasowego kanału żeglugowego dla eksportu zboża jest pozytywnym krokiem dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, lecz nie powinien on zastępować szerszej umowy. Nadal podejmowane są wysiłki w celu osiągnięcia...

„Zwracaliśmy uwagę na wyzwania, które stoją przed Wspólną Polityką Rolną i podkreśliliśmy konieczność zachowania inkluzywnego charakteru, jeśli chodzi o udział 27 państw członkowskich w dostępie do tych informacji i przejrzystość ze strony Komisji Europejskiej” - powiedział Sadoś.

KE w konflikcie interesów

„Z uwagi na konieczność ostrożności procesowej konsultacje nie są możliwe. Pierwszym krokiem powrotu do dialogu, który miał miejsce jest formalne wycofanie skargi przez Ukrainę ze Światowej Organizacji Handlu (WTO)” – zaznaczył.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że Sadoś na spotkaniu ambasadorów mówił też o konflikcie interesów KE, która z jednej strony reprezentuje UE w sporze przed WTO i jednocześnie prowadzi rozmowy dwustronne z Ukrainą. Polska - jak wynika z informacji PAP - wezwała w tym kontekście do anulowania posiedzenia platformy zbożowej, którą KE zaplanowała na czwartek.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!