W lutym sprzedali mniej zboża. Sztormy utrudniały załadunki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
02-03-2017,15:05 Aktualizacja: 02-03-2017,15:28
A A A

W lutym spodziewany jest spadek eksportu zbóż z Rosji. Wywóz w minionym miesiącu, według najnowszych danych, szacowany jest na 2,3-2,4 mln ton, czyli o 0,2-0,3 mln ton mniej niż w styczniu.

Analitycy podają, że ten wielki kraj sprzedał m.in. 1,7-1,8 mln ton pszenicy, 0,4 tys. ton kukurydzy i 80 tys. ton jęczmienia. Eksperci ze SovEcon uważają, że owe spowolnienie wysyłek to wynik sztormowej pogody w portach, która utrudniała załadunek oraz pogorszenia opłacalności eksportu w wyniku umocnienia rubla - podaje FAMMU/FAPA.

rosja, białoruś, handel, żywność, produkty rolne, mięso, produkty mleczarskie

Sąsiedzi się kłócą i ograniczają handel

W 2016 r. wymiana handlowa między Białorusią i Rosją zmniejszyła się do poziomu z 2009 r. Wtedy przyczyną był światowy kryzys finansowy, dzisiaj głęboki kryzys w stosunkach białorusko-rosyjskich - oceniają w poniedziałek niezależne...

Rosja, która jest czołowym eksporterem pszenicy na świecie w 2016 roku zebrała rekordową ilość 119 mln ton zbóż. W sezonie 2016/17 sprzedaż - póki co - nie wzrosła jednak, tak jak wskazywał przyrost produkcji.

Od początku bieżącego roku handlowego Rosja wywiozła bowiem 25,6 mln ton zbóż wobec 26,2 mln ton w analogicznym czasie przed rokiem. Rządowe plany eksportu ziarna na poziomie 37,5 mln ton zbóż mogą okazać się nie realne do zrealizowania, zatem bardziej prawdopodobny jest wywóz 35-36 mln ton.

Dotychczas największym odbiorcą pszenicy były Egipt i Indonezja. Na rynkach międzynarodowych należy wkrótce spodziewać się większej konkurencji ze strony Australii, która oczekuje rekordowych zbiorów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu