Von der Leyen wyznaczyła komisarzom zadania do spełnienia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Krzysztof Strzępka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-09-2019,8:10 Aktualizacja: 11-09-2019,8:15
A A A

Zakończenie prac w sprawie unowocześnienia wspólnej polityki rolnej, wpisanie jej w ambicje klimatyczne UE, przygotowanie wizji dla obszarów wiejskich - to zadania, jakie przyszła szefowa KE postawiła polskiemu kandydatowi na komisarza Januszowi Wojciechowskiemu.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca elekt Komisji Europejskiej przesłała każdemu z członków jej przyszłego kolegium list, w którym opisuje zadania, jakie mają przyszli komisarze.

komisarz ue do spraw rolnictwa, janusz wojciechowski, Ursula von der Leyen, komisja europejska

Wojciechowski ogłoszony kandydatem na komisarza do spraw rolnictwa

Ursula von der Leyen ogłosiła, że kandydatem na stanowisko komisarza ds. rolnictwa został Janusz Wojciechowski. Wcześniej był m.in. prezesem NIK, europosłem PiS, a obecnie zasiada w Europejskim Trybunale Obrachunkowym. Wojciechowski w sierpniu...

Pismo do Wojciechowskiego i innych komisarzy zostało upublicznione przez samą KE.

"Nasz sektor rolny ma zasadnicze znaczenie dla realizacji naszych zobowiązań dotyczących neutralności klimatycznej; jest także bardzo narażony na skutki zmian klimatu. Musimy wspierać go na obu tych frontach, aby zapewnić konkurencyjność" - podkreśliła przyszła szefowa Komisji.

Jak zaznaczyła, obecnie około 21 mln ludzi pracuje w 11 mln gospodarstw w Europie. Wskazała, że dostarczanie niedrogiej żywności obywatelom i godziwe warunki życia dla rolników to jedna z misji, do jakich została powołana UE.

Jednym z pierwszych zadań polskiego komisarza ma być zapewnienie, by sektor rolny nadal wywiązywał się z zobowiązań dotyczących zapewniania pracy i żywności.

Wojciechowski ma jednocześnie wspierać rolnictwo w dostosowywaniu się do zmian klimatycznych, demograficznych i technologicznych. Ma on również położyć nacisk na zdrowszą i bardziej zrównoważoną produkcję żywności. "Będzie to ważna część Europejskiego Zielonego Ładu" - zaznaczyła von der Leyen.

Piotr Müller, komisarz ue do spraw rolnictwa, janusz wojciechowski, krzysztof szczerski

Wojciechowski ma wizję wspólnej polityki rolnej na... kilkadziesiąt lat

Janusz Wojciechowski, kandydat na polskiego komisarza ds. rolnictwa, chciałby stworzyć wizję unijnej wspólnej polityki rolnej do 2050 r. Swoje plany ma zamiar przedstawić Ursuli von der Leyen, przyszłej przewodniczącej KE. Były prezes NIK i...

Polak ma też przyczynić się do szybkiego zakończenia negocjacji w sprawie nowoczesnej i uproszczonej wspólnej polityki rolnej na okres po 2020 r.

"Ostateczne porozumienie musi być ambitne pod względem bezpieczeństwa żywnościowego oraz celów środowiskowych i klimatycznych. Powinno zachęcać do stosowania technologii cyfrowych i zapewniać konkurencyjność sektora, godziwe dochody, a także wspierać młodych rolników" - wyliczyła von der Leyen.

Gdy negocjacje na temat reformy wspólnej polityki rolnej zostaną ukończone, Wojciechowski ma się skupić na jej wdrażaniu, m.in. ustalając wymogi dla państw członkowskich dotyczące celów środowiskowych i klimatycznych.

Von der Leyen chce ponadto, by nowy komisarz ds. rolnictwa zapewnił, by rolnictwo i produkcja żywności przyczyniały się do realizacji celów klimatycznych, środowiskowych i dotyczących różnorodności biologicznej. Chodzi głównie o ograniczenie stosowania pestycydów, nawozów i chemikaliów w Europie, ale też poza nią.

komisarz ue do spraw rolnictwa, janusz wojciechowski, Ursula von der Leyen, komisja europejska

Wojciechowski na komisarza UE. Jest oficjalna lista kandydatów

Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek oficjalnie listę kandydatów na komisarzy. Przedstawicielem Polski w tym zestawieniu jest - zgodnie z oczekiwaniami - Janusz Wojciechowski, były europoseł PiS. Bruksela nie podaje jeszcze...

Innym zadaniem byłego europosła PiS, jeśli zostanie komisarzem ds. rolnictwa, ma być opracowanie nowej długoterminowej wizji dla obszarów wiejskich. Ma też zajmować się promocją europejskiej żywności oraz standardów żywnościowych na świecie.

Von der Leyen podkreśliła, że co do zasady Polak będzie pracował pod kierunkiem wiceszefa wykonawczego KE Fransa Timmermansa, który ma zajmować się "Europejskim Zielonym Ładem".

Eksperci w Brukseli pozytywnie ocenili takie rozłożenie priorytetów dla przyszłego komisarza ds. rolnych, wskazując jednocześnie, że jego zadanie nie będzie łatwe.

Głosowanie Parlamentu Europejskiego nad całym składem Komisji ma się odbyć w październiku.

Pod koniec września rozpoczną się przesłuchania kandydatów na komisarzy przed odpowiednimi komisjami w PE.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj