Vestager zamiast Wojciechowskiego zajmie się pomocą publiczną w rolnictwie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-09-2019,12:30 Aktualizacja: 17-09-2019,12:35
A A A

Ursula von der Leyen, przyszła przewodnicząca KE zdecydowała przenieść kompetencje dotyczące pomocy państwa z dwóch dyrekcji generalnych - ds. rolnictwa oraz gospodarki morskiej - do dyrekcji generalnej ds. konkurencji.

Kwestie pomocy publicznej będą zatem podlegały Margrethe Vestager, przyszłej wiceszefowej KE, która ma być odpowiedzialna za cyfryzację i konkurencję, a nie Januszowi Wojciechowskiemu (kandydat na komisarza ds. rolnictwa) i Virginijusowi Sinkevicziusowi (kandydat na komisarza ds. gospodarki morskiej).

komisarz ue do spraw rolnictwa, janusz wojciechowski, Ursula von der Leyen, komisja europejska

Wojciechowski ogłoszony kandydatem na komisarza do spraw rolnictwa

Ursula von der Leyen ogłosiła, że kandydatem na stanowisko komisarza ds. rolnictwa został Janusz Wojciechowski. Wcześniej był m.in. prezesem NIK, europosłem PiS, a obecnie zasiada w Europejskim Trybunale Obrachunkowym. Wojciechowski w sierpniu...

Informacja o zmianach znalazła się w dokumencie opublikowanym przez Komisje Europejską, który dotyczy rozdziału kompetencji w przyszłej unijnej egzekutywie.

KE poinformowała we wtorek, że decyzja została podjęta "w celu wzmocnienia egzekwowania (zasad) konkurencji we wszystkich sektorach".

Dotychczas to dyrekcja generalna ds. rolnictwa, na podstawie unijnych regulacji, była odpowiedzialna np. za decyzje dotyczące pomocy państwa dla rolnictwa w sytuacjach kryzysowych. To ona podejmowała decyzje, gdzie kierować strumień potrzebnych środków.

Komisja Europejska, publikując dokument z informacjami o przeniesieniu kompetencji, nie przedstawiła żadnych formalnych wyjaśnień tego ruchu.

Von der Leyen przesłała we wtorek każdemu z członków jej przyszłego kolegium list, w którym opisuje zadania, jakie mają przyszli komisarze. Pismo do Wojciechowskiego i innych komisarzy zostało upublicznione przez samą KE.

Piotr Müller, komisarz ue do spraw rolnictwa, janusz wojciechowski, krzysztof szczerski

Wojciechowski ma wizję wspólnej polityki rolnej na... kilkadziesiąt lat

Janusz Wojciechowski, kandydat na polskiego komisarza ds. rolnictwa, chciałby stworzyć wizję unijnej wspólnej polityki rolnej do 2050 r. Swoje plany ma zamiar przedstawić Ursuli von der Leyen, przyszłej przewodniczącej KE. Były prezes NIK i...

Jak zaznaczyła, obecnie ok. 21 mln ludzi pracuje w 11 mln gospodarstw w Europie. Wskazała, że dostarczanie niedrogiej żywności obywatelom i godziwe warunki życia dla rolników to jedna z misji, do jakich została powołana UE.

Jednym z pierwszych zadań polskiego komisarza ma być zapewnienie, by sektor rolny nadal wywiązywał się ze swoich zobowiązań dotyczących zapewniania pracy i żywności.

Wojciechowski ma jednocześnie wspierać rolnictwo w dostosowywaniu się do zmian klimatycznych, demograficznych i technologicznych. Ma również położyć nacisk na zdrowszą i bardziej zrównoważoną produkcję żywności.

Polak ma też przyczynić się do szybkiego zakończenia negocjacji w sprawie nowoczesnej i uproszczonej wspólnej polityki rolnej po 2020 r. Gdy negocjacje na temat reformy wspólnej polityki rolnej zostaną zakończone, ma się skupić na jej wdrażaniu, m.in. ustalając wymogi dla państw członkowskich dotyczące celów środowiskowych i klimatycznych.

komisarz ue do spraw rolnictwa, janusz wojciechowski, Ursula von der Leyen, komisja europejska

Wojciechowski na komisarza UE. Jest oficjalna lista kandydatów

Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek oficjalnie listę kandydatów na komisarzy. Przedstawicielem Polski w tym zestawieniu jest - zgodnie z oczekiwaniami - Janusz Wojciechowski, były europoseł PiS. Bruksela nie podaje jeszcze...

Von der Leyen chce ponadto, by nowy komisarz ds. rolnictwa zapewnił, żeby rolnictwo i produkcja żywności przyczyniały się do realizacji celów klimatycznych, środowiskowych i dotyczących różnorodności biologicznej. Chodzi głównie o ograniczenie stosowania pestycydów, nawozów i chemikaliów w Europie, ale też poza nią.

Innym jego zadaniem ma być opracowanie nowej długoterminowej wizji dla obszarów wiejskich. W jej realizacji ma ściśle współpracować z wiceprzewodniczącą ds. demokracji i demografii Chorwatką Dubravką Szuicą. Wojciechowski ma też zajmować się promocją europejskiej żywności oraz standardów żywnościowych na świecie.

Głosowanie Parlamentu Europejskiego nad całym składem Komisji ma się odbyć w październiku. Pod koniec września rozpoczną się przesłuchania kandydatów na komisarzy przed odpowiednimi komisjami w PE.
 

Poleć
Udostępnij