Uprawy wysuszone na wiór. Rolnicy liczą straty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Zatyka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-08-2022,10:40 Aktualizacja: 22-08-2022,10:45
A A A

Tegoroczne plony warzyw, owoców i zbóż są jednymi z najgorszych w ciągu ostatnich stu lat w Portugalii - wynika z szacunków opublikowanych przez Narodowy Instytut Statystyczny (INE) w Lizbonie. Głównym powodem nieurodzaju jest pogłębiająca się susza.

W najnowszym raporcie Instytutu wskazano, że w przypadku zbóż w ciągu ostatnich 100 lat gorszym pod względem obfitości plonów był jedynie 2012 r.

susza we Francji, Christophe Bechu, ministerstwo przemian ekologicznych

Cały kraj objęty alertem suszy. Tak suchego lipca nie było od pół wieku

W lipcu spadło we Francji średnio tylko 9,7 mm deszczu. To najmniej od początku pomiarów w latach 1958-1959 - podała narodowa służba meteorologiczna Meteo-France. W całym kraju obowiązuje alert suszy i ograniczenia używania wody. Według...

W porównaniu do 2021 r. zbiory są mniejsze o 15-30 proc. w zależności od gatunku zboża.

Według rządowej agendy tropikalne upały, które wystąpiły pomiędzy 7 a 17 lipca, doprowadziły do zniszczeń na plantacjach owoców. Tegoroczne zbiory w przypadku jabłek, gruszek i winogron będą odpowiednio niższe o 15, 30 i 10 proc. rok do roku. INE wskazało, że wysokie starty zanotowano również w przypadku brzoskwiń - o 25 proc.

Zgodnie z przewidywaniami analityków wyraźny spadek plonów nastąpi też w przypadku ziemniaków (o 15-30 proc.).

Ze statystyk Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA) wynika, że bieżący rok jest drugim najbardziej suchym w historii kraju podczas minionego stulecia. Mniejsze opady zanotowano jedynie w 1931 r. Według szacunku rządu Portugalii już 100 proc. kontynentalnej części kraju ogarniętych jest suszą.

Z tego powodu niezbędne jest zaopatrywanie w wodę pitną beczkowozami kilkuset miejscowości w różnych dystryktach kraju.
 

Poleć
Udostępnij