Ukraina i Rosja blisko porozumienia w sprawie eksportu zboża

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-07-2022,14:15 Aktualizacja: 13-07-2022,14:22
A A A

Ukraina jest bliska zawarcia porozumienia z Rosją w sprawie eksportu zboża na rynki międzynarodowe, co od końca lutego uniemożliwia rosyjska blokada portów nad Morzem Czarnym - powiedział Dmytro Kuleba, szef MSZ Ukrainy.

W wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika "El Pais" polityk wyjaśnił, że Ukraina i Rosja są w końcowej fazie rozmów w sprawie odblokowania wywozu zboża i brakuje jedynie gwarancji Moskwy, że nie dojdzie do ataków rosyjskiej floty wojennej na transporty kierowane przez Morze Czarne.

tranzyt ziarna z Ukrainy, Copa-Cogeca, handel zbożem, Zbigniew Kaszuba, FBZPR

1/3 zboża z Ukrainy zostaje w Polsce? Ekspert nie ma wątpliwości

Mimo uspakajających przekazów z kręgów rządowych dotyczących zboża napływającego na polski rynek z Ukrainy, rolnicy oraz ich zrzeszenia twierdzą, że problem jest poważny. Wynika to z ich obserwacji rynku. Temat poruszono m.in. podczas...

Kułeba zaznaczył, że stanowisko władz w Moskwie powinno ulec zmianie, a polityka "gry głodem" musi zostać porzucona przez Kreml z powodu relacji z państwami afrykańskimi i azjatyckimi.

- Rosjanie chcą im pokazać, że zabiegają o ich uratowanie od niedoboru żywności" - stwierdził szef MSZ Ukrainy, podkreślając, że jego kraj jest już gotowy do wysyłania zbóż na rynki międzynarodowe.

- Jesteśmy w tej samej łodzi, co państwa desperacko oczekujące, że wyślemy im nasze zboże, ponieważ także i my jesteśmy zdesperowani, aby je eksportować - powiedział polityk, wskazując, że dotychczasowe blokowanie transportów przez Moskwę służyło osłabianiu ukraińskich finansów.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu