Truskawek będzie mniej niż przed rokiem. Owoce będą drogie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Małgorzata Wyrzykowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-05-2017,13:30 Aktualizacja: 28-05-2017,14:04
A A A

Węgierskich truskawek będzie w tym roku mniej niż w ubiegłym, a ich ceny będą wyższe z powodu wiosennych przymrozków - ostrzegają tamtejsi specjaliści.

Według szacunków Narodowej Izby Gospodarki Rolnej (NAK) plony truskawek na Węgrzech będą w tym roku o około 30 proc. niższe. Połowa owoców rośnie w komitatach (województwach) Bacs-Kiskun na południu kraju i peszteńskim.

gęsina, gęsi, eksport gęsiny, drób, mięso, handel drobiem

Polska największym eksporterem gęsiny. Węgry już są za nami

Polska jest głównym eksporterem gęsiny w Unii Europejskiej. Z danych Eurostat wynika, że co druga eksportowana ze Wspólnoty gęś pochodzi właśnie z naszego kraju. W 2015 r. wolumen eksportu mięsa i podrobów z gęsi z Polski...

Właśnie na tych terenach zimowe mrozy i wiosenne przymrozki spowodowały ogromne straty w uprawach na świeżym powietrzu.

Właściciel jednej z plantacji w Nagyrede (na północny wschód od Budapesztu), Laszlo Benedek, powiedział dziennikowi "Vilaggazdasag", że u niego pierwsze kwiaty truskawek zamarzły podczas mrozów po Wielkanocy, sięgających minus 4 stopni, ale plantacje dotknęły też gradobicia z 12 maja. - Zdołamy może zebrać 50-60 procent potencjalnych plonów - oznajmił.

Straty w plonach odbijają się na cenach truskawek. Według danych Instytutu Badań Gospodarki Rolnej (AKI) stawki wynosiły w ostatnich tygodniach przeciętnie 1938 ft (26,4 zł) za kilogram, czyli o 23 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Ponieważ truskawki z upraw na wolnym powietrzu trafiają w tym roku na rynek dopiero teraz zamiast 10-15 maja, ceny dotyczą owoców uprawianych pod osłoną.

Według danych NAK truskawki są na Węgrzech uprawiane na obszarze 800 ha, z czego połowa to uprawy pod folią lub w cieplarni. Przeciętne plony wynoszą 8-10 ton rocznie, ale z powodu wpływu warunków pogodowych na uprawy na wolnym powietrzu ich wysokość może być bardzo rozmaita w zależności od roku.

Węgry są także importerem truskawek. W ubiegłych latach sprowadzały ich około 3 tys. ton rocznie, głównie z Hiszpanii (ok. 50 proc.) i Grecji (ok. 25 proc.).

Poleć
Udostępnij
Skomentuj