Sztuczna inteligencja czyta w emocjach bydła i trzody chlewnej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Paweł Wernicki PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-08-2019,12:00 Aktualizacja: 25-08-2019,13:50
A A A

Dzięki sztucznej inteligencji, kamerom i skanowaniu 3D, hodowcy bydła i trzody chlewnej poznają nastrój i samopoczucie swoich zwierząt - informują naukowcy z Bristol Robotics Lab przy University of the West of England.

Rolnicy wiedzą dużo o swoich zwierzętach - często znają je od momentu narodzin - i potrafią rozpoznać najbardziej oczywiste objawy, a następnie odpowiednio sobie z nimi poradzić.

zwierzęta gospodarskie, bydło, emisja gazów cieplarnianych,nick paul, University of the Sunshine Coast

Karmienie krów wodorostami może pomóc w walce ze zmianami klimatu

Naukowcy chcą nimi karmić krowy różowymi glonami, które żyją w tropikalnych wodach. Mogą okazać się pomocne w walce z nadmierną emisją gazów cieplarnianych. Eksperci z University of the Sunshine Coast poszukują sposobów...

Jednak wraz z rozwojem i ewolucją globalnego rolnictwa rośnie liczba zwierząt przypadających na jedna osobę, co ogranicza możliwość "spersonalizowanego" podejścia. Stąd potrzeba wykorzystania systemów komputerowych.

Będąca na razie we wczesnym stadium rozwoju technologia stanowi połączenie możliwości, skanera 3D oraz sztucznej inteligencji. W przypadku trzody chlewnej skanowane są wyraziste pyski, co pozwala odróżnić świnie smutne i zestresowane od szczęśliwych i zrelaksowanych.

Sztuczne inteligencja rozpoznaje "twarze" poszczególnych zwierząt, dzięki czemu można obserwować ewentualne zmiany ich nastroju. Jeśli konkretne zwierzę odczuwa ból, sztuczna inteligencja wysyła SMS-a do farmera lub pasterza.

W przypadku bydła na 10 farmach testowana jest obecnie technologia Herdvision, która pozwala zidentyfikować zmiany w fizycznym samopoczuciu, ruchliwości i wadze każdej krowy, zanim zmiana stanie się widoczna dla ludzkiego oka.

Naukowcy mówią wprost, że należy ograniczyć produkcję zwierzęcą

By skutecznie walczyć z globalnym ociepleniem, musimy zmienić sposób użytkowania obszarów lądowych oraz produkcję żywności, a także przekonać się do diety wegetariańskiej - głosi nowy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu...

Krowa podczas skanowania nie musi pozostawać w bezruchu. Dla każdego zwierzęcia prowadzona jest "historia zdrowia".

Zaobserwowano już wydajniejszą produkcję mleka, zmniejszone zapotrzebowanie na leki i wzrost współczynnika cielności.

Naukowcy z Bristol Robotics Laboratory zauważają, że farmerzy są moralnie zobowiązani do poprawy dobrostanu zwierząt.

Wskazują przy tym, ze szczęśliwe zwierzęta wymagają mniej antybiotyków, sterydów i paszy.

Zdaniem autorów, w przyszłości podobny system może być stosowany również w przypadku innych zwierząt.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu