System ograniczania ryzyka w rolnictwie jest potrzebny od zaraz

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Piotr Górecki PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-10-2018,10:50 Aktualizacja: 19-10-2018,10:57
A A A

Przedstawiciele resortów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej uzgodnili w Bratysławie, że potrzebny jest system ograniczania ryzyka w rolnictwie. Wskazywali, że ryzyko w przypadku produkcji rolnej jest większe niż w innych gałęziach gospodarki.

Podczas dwudniowej międzynarodowej konferencji "Środki oceniania i zarządzania ryzykiem w sektorze rolno-spożywczym" zgodnie podkreślano, że rolnictwo w bardzo dużym stopniu zależy od zjawisk, których intensywności i skutków nie sposób przewidzieć.

klęski żywiołowe, susza, powódź, głód na świecie, fao, onz

Zmiany klimatyczne zwiększają zagrożenie głodem

Zjawisko głodu rozszerza się ze względu na zmiany klimatyczne i klęski żywiołowe. 2017 był trzecim rokiem z rzędu, w którym wzrosła liczba ludzi dotkniętych chronicznym niedożywieniem - informuje FAO. Dominique Burgeon, dyrektor Organizacji...
Wskazywano na globalne zmiany klimatyczne, ale także na występujące w regionie susze, huraganowe wiatry czy gwałtowne ulewy.

Podczas konferencji przedstawiciele resortów rolnictwa V4 spotkali się z Philem Hoganem, unijnym komisarzem ds. rolnictwa.

Uzgodniono, że należy przyspieszyć negocjacje ws. Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2020 i 2021, a także do roku 2027.

Gabriela Mateczna, wicepremier i minister rolnictwa Słowacji stwierdziła, że powinien powstać dokument w tej sprawie, który będzie pomocny dla poszczególnych szefów resortów rolnictwa, a także Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Zwróciła także uwagę na problem ryzyka, które w rolnictwie jest większe niż w innych gałęziach gospodarki.

- Wysokie ryzyko ma wpływ na zyski, inwestycje, a także na konkurencyjność rolników - powiedziała.

O wpływie zmian klimatycznych mówił Miroslav Toman, minister rolnictwa Czech.

produkcja piwa, uprawa jęczmienia, zmiany klimatu na świecie, Steven Davis

Uprawy jęczmienia zagrożone. Przez ocieplenie klimatu zabraknie piwa?

Ocieplenie klimatu i związane z nim coraz częściej występujące i bardziej intensywne susze oraz fale upałów mogą znacznie uszczuplić zbiory jęczmienia - głównego składnika piwa - alarmują naukowcy. Naukowcy z Uniwersytetu...
Poinformował, że w jego kraju trwają prace nad ustanowieniem specjalnego funduszu, który wspierałby rolników w sytuacji ryzyka, przeciwko któremu trudno jest się ubezpieczyć. Między innymi wskazywał na długotrwałą suszę.

Mateczna przedstawiła projekt słowackiego rozwiązania, które ma polegać na stworzeniu funduszu, w którym miałyby uczestniczyć supermarkety spożywcze. Przedstawiciele branży uznali jednak, że wsparcie w wysokości 2,5 proc. obrotu jest podatkiem niezgodnym z prawem europejskim.

Uczestniczący w konferencji Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa powiedział, że udział unijnego komisarza w pracach konferencji powinien spowodować, że rozwiązania, o których była mowa, staną się częścią debaty ogólnoeuropejskiej.

Opowiedział się za poszukiwaniem takich rozwiązań, które pozwolą na omijanie lub minimalizowanie ryzyka i jednocześnie, z punktu widzenia rolników, będą skuteczne.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!